Okul yöneticilerinin çevik liderlik davranışlarının öğretmenlerin psikolojik güven ve bireysel yenilikçilik algılarına etkisi
The effect of school administrators' agile leadership behaviors on teacherrs' perceptions of psychological confidence and individual innovation
  1. Tez No: 927875
  2. Yazar: AYLİN ÇOTUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, okul yöneticilerinin çevik liderlik davranışlarının öğretmenlerin psikolojik güven ve bireysel yenilikçilik algılarına etkisini incelemektedir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubu 2023-2024 eğitim öğretim dönemi İstanbul ili Anadolu yakası Kartal, Pendik ve Maltepe ilçelerinde kamuya bağlı okullarda görev yapan 400 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler ''Kişisel Bilgi Formu' 'Marmara Çevik Liderlik Ölçeği' 'Psikolojik Rahatlık Ölçeği'' ve ''Bireysel Yenilikçilik Ölçeği'' aracılığı ile toplanmıştır. Elde edilen veriler normallik varsayımı sağlanması üzerine bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, okul müdürlerinin çevik liderlik davranışları ile öğretmenlerin psikolojik güvenleri ve bireysel yenilikçilik düzeyleri arasında anlamlı pozitif ilişkiler bulunmuştur. Düzenleyici etki analizine dayanarak yapılan testler, okul müdürlerinin çevik liderlik davranışlarının öğretmenlerin bireysel yenilikçilik düzeylerini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuş ve psikolojik güvenin bu etki üzerinde düzenleyici bir rol oynadığı belirlenmiştir. Psikolojik güvenin düşük olduğu durumlarda çevik liderlik etkisi sınırlılık gösterirken, güven seviyesinin arttığı durumlarda bu etki daha belirgin hale geldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of school administrators' agile leadership behaviors on teachers' perceptions of psychological trust and individual innovativeness. The research was designed according to the relational survey model, which is one of the quantitative research methods. The sample group of the study consists of 400 teachers working in public schools in Kartal, Pendik and Maltepe districts of the Anatolian side of Istanbul in the 2023-2024 academic year. The data obtained in the study were collected through“Personal Information Form”,“Marmara Agile Leadership Scale”,“Psychological Comfort Scale”and“Individual Innovativeness Scale”. Correlation analysis was performed to determine the relationship between dependent and independent variables after the normality assumption was met. According to the results of the correlation analysis, significant positive relationships were found between school principals' agile leadership behaviors and teachers' psychological trust and individual innovativeness levels. Tests based on moderating effect analysis revealed that school principals' agile leadership behaviors positively affected teachers' individual innovativeness levels and psychological trust played a moderating role on this effect. While the effect of agile leadership is limited when psychological trust is low, this effect becomes more significant when the level of trust increases.