Memecik zeytin çeşidinde bazı periyodisite kontrolü uygulamalarının zeytin ve zeytinyağı verim ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of some periodisity control applications on olive and olive oil yield and quality in memecik olive variety
- Tez No: 927906
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ülkemizin ve özellikle Ege bölgesinin önemli bir yağlık çeşidi olan Memecik zeytin çeşidi güçlü bir periyodisite eğilimi göstermektedir. Periyodisite eğilimini azaltmak için periyodisite kontrolünde dengeli bir çiçek tomurcuğu uyarımına neden olacak kültürel işlemlerin (sulama, gübreleme, budama, seyreltme, bitki büyüme düzenleyici madde kullanımı vb.) yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, Memecik zeytin çeşidinde, periyodisite kontrolü amacıyla yapılan bazı uygulamaların zeytin verim ve kalitesi ile zeytinyağı kalitesi üzerine etkilerinin ortaya konması amacıyla bu çalışma planlanmıştır.Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kampüs alanında bulunan Memecik zeytin bahçesinde 2020 yılı vejetasyon döneminde verimli ve verimsiz ağaçların seçilmesi ile başlatılan çalışma üç yıl boyunca yürütülmüştür. Periyodisite şiddetini azaltmaya yönelik olarak; zeytin ağaçlarında kontrol grubunun yanı sıra, elle seyreltme, kimyasal seyreltme (180 ppm NAA ppm), giberellik asit (75 ve 150 ppmGA3), anti-giberellin (125 ve 250 ppm pro-Ca) uygulamaları ile farklı hasat zamanları (erken hasat ve geç hasat ) uygulamaları yapılmıştır. Periyodisite kontrolü amacıyla, beklenilen etki doğrultusunda, GA3 uygulamaları aynı bahçe içerisinde o yıl verimsiz olan ağaçlarda, diğer uygulamalar ise verimli ağaçlarda yapılmıştır. Uygulamaların etkilerini belirlemek amacıyla zeytin ağaçlarında fenolojik gözlemler yanında, ağaç başına verim, olgunluk indisi, meyve boyutları, kg'daki dane sayısı, et/çekirdek oranı, titre edilebilir asitlik, pH ve toplam suda çözünebilir kuru madde miktarı değerleri saptanmıştır. Zeytinyağı kalitesi açısından ise serbest yağ asitleri, peroksit ve iyot sayısı, doymuş ve doymamış yağ asitleri miktarı, sterol bileşenleri, toplam tokoferol, UV özgül abrorbans, toplam fenolik madde ve yağ asitleri bileşimine ilişkin analizler yapılmıştır. Denemelerden elde edilen sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde; gerek ağaç başı verim ve gerekse zeytin ve zeytinyağı kalitesi açısından uygulamalardan GA3'in ve meyve seyrelmesine yönelik yapılan uygulamalarının olumlu etkileri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Memecik olive variety, which is an importantoil-producing type in our country and especially the Aegean region, exhibits a strong alternate bearing tendency. In order to reduce the tendency for alternate bearing, cultural practices (irrigation, fertilization, pruning, thinning, use of plant growth regulators, etc.) that will cause a balanced flower bud stimulation in alternate bearing control must be carried out. For this reason, this study was planned to reveal the effects of some applications for the control of alternate bearing on olive yield and quality and olive oil quality in Memecik olive variety. The study, which was initiated by selecting productive and unproductive trees in the 2020 vegetation period in the Memecik olive garden located in the Central Campus area of Aydın Adnan Menderes University, was carried out for three years. In order to reduce the severity of alternate bearing; besides a control group, different practices; i.e. (early harvest and late harvest) hand thinning, chemical thinning (180 ppm NAA-K), gibberellic acid (75 and 150 ppm GA3), anti-gibberellin (125 and 250 ppm pro-Ca) applications were implemented. In order to control the alternate bearing, the effect mechanisms for each practice/application were taken into consideration. GA3 applications were made on“off”trees while the other applications were made on“on”trees, in the same orchard. In order to determine the effects of the applications, in addition to phenological observations on olive trees, yield per tree, maturity index, fruit sizes, number of grains per kg, flesh/seed ratio, titratable acidity, pH and total water-soluble dry matter values were determined. In terms of olive oil quality, analyses were made regarding free fatty acids, peroxide and iodine number, amount of saturated and unsaturated fatty acids, sterol components, total tocopherol, UV specific absorbance, total phenolic substance and fatty acid composition. When the results obtained from the trials are evaluated in general; positive effects of GA3 and fruit thinning applications have been determined in terms of both yield per tree and olive and olive oil quality.