Tanay tabiat parkı'nın rekreasyonel potansiyelinin belirlenmesi
Determination of the recreational potential of tanay nature park
- Tez No: 927907
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YÜCEDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hızla artan kent nüfusu ve çarpık kentleşme yeşil alanlara duyulan ihtiyacı günden güne artırmakta olup, bu anlamda kent içi ağaçlandırmalar ile kent ormanları insanların doğadan kopmamasını sağlamaktadır. Türkiye'nin doğal güzellik, manzara ve endemik bitki türleri açısından oldukça ilgi gören birçok yeri vardır. Bu yerlerde, deniz, akarsu, göl, orman, tarihi kentler insanların dikkatini çeken önemli unsurlardandır. Bu unsurlara zarar vermeden ve doğal dengeyi bozmadan insanların rekreasyona katılması, doğa ile yakınlaşması, bu alanlara kolay ulaşımı, turizm açısından getirileri ve şehir tanıtımları için oldukça önemlidir. Aynı zamanda insanlara psikolojik ve fiziksel anlamda katkıları nedeniyle bu alanlar büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada günübirlik ziyaretçiler ve turistler tarafından oldukça sık bir şekilde ziyaret edilen İzmir ilinin Çeşme ilçesindeki Tanay Tabiat Parkı'nın rekreasyonel potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, peyzaj değeri, ulaşılabilirlik, iklim değeri, rekreaktif kolaylık ve olumsuz etkenler kriterlerini kapsayan Gülez yöntemi kullanılmıştır. Bu ögeleri değerlendirmek için çalışma alanında yerinde gözlem ve tespitler yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda, Tanay Tabiat Parkı rekreasyonel potansiyeli değeri %70 (yüksek) olarak bulunmuştur. Ayrıca, parkta yürüyüş yollarının ve piknik alanlarının bazı kısımlarında eski, kırık ve paslı aydınlatma direklerinin olduğu, altyapı hataları ile güvenlik ve bakım eksikliklerinin olduğu belirlenmiştir. Bu unsurlar, parkın daha geniş bir kitleye hitap etmesini engelleyen faktörler arasında yer almaktadır. Parkın yüksek rekreasyon potansiyelinin daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi için ciddi iyileştirmelere ve yatırımlara ihtiyaç vardır. Yapılacak düzenlemeler ve yenileme çalışmaları, parkın hem görsel hem de işlevsel kalitesini artırarak, ziyaretçi sayısını artırabilir ve bölgenin turizm ekonomisine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing urban population and chaotic urbanization are raising the need for green spaces day by day. In this context, urban afforestation and city forests help ensure that people remain connected to nature. Turkey has many places that attract considerable attention due to their natural beauty, landscapes, and endemic plant species. In these areas, the sea, rivers, lakes, forests, and historic cities are some of the key elements that capture people's attention. It is crucial for people to engage in recreation, connect with nature, and have easy access to these areas without damaging these elements or disrupting the natural balance. This is important both in terms of tourism benefits and city promotion. At the same time, these areas are of great significance due to their psychological and physical benefits to individuals. This study aimed to determine the recreational potential of Tanay Nature Park in the Çeşme district of İzmir, which is frequently visited by day-trip visitors and tourists. For this purpose, the Gülez method, which includes criteria such as landscape value, accessibility, climatic value, recreational facilities, and negative factors, was used. On-site observations and assessments were conducted to evaluate these elements. As a result of the study, the recreational potential value of Tanay Nature Park was found to be 70% (high). It has also been identified that some parts of the walking paths and picnic areas in the park have old, broken, and rusted lighting poles, along with infrastructure faults and security and maintenance deficiencies. These factors are among the obstacles preventing the park from reaching a wider audience. To better utilize the park's high recreational potential, significant improvements and investments are needed. The planned renovations and upgrades could enhance both the visual and functional quality of the park, potentially increasing visitor numbers and contributing to the region's tourism economy.