Sürdürülebilir yapı malzemelerinin mimaride akustik amaçlı kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of sustainable building materials for acoustic purposes in architecture
- Tez No: 927943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Mimarlık kavramı odağını insan sağlığı ve konforundan alır. Mimarlık kavramına katkı sunan tüm disiplinlerin temel noktası, mekânın ve yapının kullanıcısı yani çoğunlukla insandır. Akustik tasarım disiplini de içerisinde pek çok alt başlığı ve konuyu barındırmasıyla birlikte; diğer mimarlık disiplinlerinde olduğu gibi odağına insan sağlığı ve konforunu koyar. Hacimde uygun akustik koşulları sağlayarak, insan sağlığı ve konforu için uygun ortamların oluşturulması amacıyla kullanılan ses yutucu malzemelerin çoğunlukla endüstri ürünü sağlığa zararlı yapay malzemelerden üretilmiş olmaları tezat bir durumdur. Bu tezatlık, doğal malzemelerin mimaride akustik amaçlı kullanılabilirliğinin araştırılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada, endüstri ürünü yapay yüzey gereçlerinin yerine, doğal veya atık malzemelerden üretilmiş sürdürülebilir malzemeler tercih edilerek hacimde akustik konforun sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ilk olarak literatürde yer bulmuş, çeşitli çalışmalar sonucunda ses yutma karakterleri ortaya konmuş doğal malzemeler araştırılmış ve sürdürülebilir mimarlık disiplininin akustik tasarım ve yapı fiziği ile ilişkileri irdelenmiştir. Ardından benzer bir araştırma yöntemi ile belirli işlevleri barındıran hacimler için akustik konfor parametreleri saptanmış ve bunlara yer verilmiştir. Tez çalışması kapsamında, günümüzde işlevini sürdüren ve aktif faaliyet gösteren Tekirdağ ili, Çerkezköy ilçesindeki Atatürk Kültür Merkezi konferans salonu ele alınmış; bu salonun mevcut mimari tasarım ve hacim akustiği parametreleri değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Yansışım Süresi (RT), Netlik (C50), Açıklık (D50) ve Konuşma İletim İndeksi (STI) parametreleri hesaplanmıştır. Tez çalışmasının ilerleyen bölümlerinde öneri bir mimari tasarım geliştirilmiş ve bu mimari tasarım özellikleri korunarak; sürdürülebilir yüzey gereçlerinin kullanımı ile hacimde akustik konforun sağlanması amaçlanmıştır. Bu aşamadan itibaren çalışmanın ilerleyen bölümlerinde tamamen simülasyon verilerinden yararlanılmış; çeşitli alıcı noktaları belirlenerek alıcı noktalarındaki Yansışım Süresi (RT), Netlik (C50), Açıklık (D50) ve Konuşma İletim İndeksi (STI) parametreleri hesaplanmış; önerilen sınır aralıkları ile değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında getirilen üç farklı yüzey gereci tasarımı denemesi ile hacimde akustik konfor denetlenmiştir. Üçüncü tasarım denemesi ile, sürdürülebilir yüzey gereci kullanımı ile konuşma işlevine yönelik hacim akustiği koşullarının iyileştirildiği simülasyon çalışmaları ile ortaya konmuştur. Bu çalışmada ortaya konan verilerin ve geliştirilen tasarım denemelerinin, gelecekte yapılacak benzer çalışmalara yol göstermesi ve bu tür malzemelerin hacim akustiği kapsamında daha sık kullanılmasında rol oynaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of architecture focuses on human health and comfort. In all disciplines contributing to architecture, the main focus is the user of the space or structure, which is often the human being. Similarly, the discipline of acoustic design prioritizes human health and comfort while addressing many subtopics and issues. However, there is a contradiction in using sound-absorbing materials that provide suitable acoustic conditions in spaces, as these materials are often artificial industrial products that may harm human health. This contradiction has highlighted the need to explore the use of natural materials for acoustic purposes in architecture. This study aims to ensure acoustic comfort in spaces by preferring sustainable materials made from natural or recycled resources instead of artificial industrial products. First, the study reviews natural materials that have been previously examined in the literature for their sound absorption characteristics. It also investigates the relationship between sustainable architecture and acoustic design within the field of building physics. Following this, the acoustic comfort parameters required for specific types of spaces were determined and discussed through a similar research methodology. The thesis focuses on the Atatürk Cultural Center conference hall located in Çerkezköy, Tekirdağ, which is currently active and functional. The architectural design and volume acoustics parameters of this hall were evaluated. Parameters such as Reverberation Time (RT), Clarity (C50), Definition (D50), and Speech Transmission Index (STI) were calculated. In the later stages of the thesis, a new architectural design proposal was developed. This design maintained its architectural features but incorporated sustainable surface materials to improve acoustic comfort in the space. From this stage onwards, the study relied entirely on simulation data. Specific receiver points were identified, and parameters such as Reverberation Time (RT), Clarity (C50), Definition (D50), and Speech Transmission Index (STI) were calculated for these points and compared with recommended threshold values. Three different surface material designs were tested within the scope of the study to evaluate acoustic comfort in the space. The third design showed that using sustainable surface materials could improve the acoustic conditions of the space for speech purposes, as demonstrated by the simulation results. The data presented and the design proposals developed in this study aim to guide similar future research and promote the use of such materials in volume acoustics.