Otizm spektrum bozukluğu tanısı olan okul öncesi dönemi çocuklarının duygu düzenleme becerileri, otizm şiddeti ile anne ve baba mizacının ilişkisi
Emotion regulation skills, autism severity of preschool children diagnosed with autism spectrum disorder, and their relationship with parental temperament
- Tez No: 927954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÖRTE GÜRBÜZ ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız; okul öncesi Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı olan çocukların anne ve babalarının mizaç özellikleri ile otizm şiddeti ve duygu düzenlemesi arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmamızın diğer amacı ise ebeveynlerde var olabilecek ruhsal belirtiler ile çocukların otizm şiddeti ve duygu düzenlemesi arasındaki ilişkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya DSM-5'e göre OSB tanısı olan 3-6 yaş arası 70 olgu ve çalışmaya katılmayı kabul eden ebeveynleri çalışma örneklemine dahil edilmiştir. Anne ve babalar TEMPS-A Mizaç Ölçeği ve SCL 90-R ölçeğini; çocuklarını göz önünde bulundurarak Duygu Düzenleme Ölçeğini doldurmuşlardır. Otizm şiddeti Çocukluk Otizmini Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) araştırmacı tarafından doldurularak belirlenmiştir. Bulgular: Çocukların yaş ortalaması 50,91±10,55 ay, tanı yaş ortalaması 34,87±10,28 ay saptanmıştır. Değişiklik/Olumsuzluk ile anne depresif, siklotimik ve anksiyöz mizaç arasında negatif yönde; baba siklotimik ve anksiyöz mizaç, somatizasyon, anksiyete, obsesyon, depresyon, paranoid, öfke, ek belirtisi, genel semptom indeksi, annenin somatizasyon, obsesyon, depresyon, genel semptom indeksi arasında pozitif yönde korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relationship between the temperament traits of parents of preschool children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD), autism severity, and emotion regulation. Another aim of the study is to examine the relationship between potential psychiatric symptoms in parents and autism severity and emotion regulation in children. Method: The study sample included 70 cases aged 3-6 years diagnosed with ASD according to DSM-5 criteria and their parents who agreed to participate. Parents completed the TEMPS-A Temperament Scale and SCL 90-R scale, while considering their children when filling out the Emotion Regulation Scale. Autism severity was determined by the researcher using the Childhood Autism Rating Scale (CARS). Results: The mean age of the children was 50,91±10,55 months, and the mean age at diagnosis was 34,87±10,28 months. A negative correlation was found between Lability/Negativity and maternal depressive, cyclothymic, and anxious temperament. A positive correlation was observed between paternal cyclothymic and anxious temperament, somatization, anxiety, obsession, depression, paranoia, anger, additional symptoms, general symptom index, as well as maternal somatization, obsession, depression, and general symptom index.