Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinde 2020-2023 yıllarıarası sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi performans ölçümü
Performance measurement of sustainable human resources management in metropolitan municipalities in Türkiye between 2020 - 2023
  1. Tez No: 927971
  2. Yazar: UMUT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZEYYEN ÇİĞDEM AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinde sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi performans ölçümü, yerel yönetimlerin etkinliği ve verimliliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu performans ölçümü, belediyelerin insan kaynakları stratejilerinin ve uygulamalarının ne derecede başarılı olduğunu değerlendiren kritik bir araçtır. Ölçüm, stratejik hedeflere ulaşma derecesini, çalışan memnuniyetini, işgücü verimliliğini ve yönetim kalitesini kapsar. Sürdürülebilir İKY performansının değerlendirilmesi, belediyelerin daha iyi hizmet sunumu, çalışanların daha yüksek memnuniyeti ve genel olarak daha sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturulması amacıyla yapılmaktadır. Performans ölçüm süreci, genellikle kapsamlı bir veri toplama ve analiz sürecini içerir. Bu süreç, çalışanların geri bildirimlerini, müşteri memnuniyet anketlerini, finansal sonuçları ve diğer ilgili performans göstergelerini değerlendirir. Ayrıca, performans yönetimi sistemleri, çalışanlar arası iletişim, liderlik kalitesi ve iş tatmini gibi unsurları da inceler. Bu ölçümleme, büyükşehir belediyelerinin İKY politikalarının ve pratiklerinin sürekli iyileştirilmesi için temel bir yönlendirici olarak işlev görür. Türkiye'deki büyükşehir belediyeleri, performans ölçümünü stratejik bir yönetim aracı olarak kullanarak, kısa ve uzun vadeli hedeflerine ulaşmada daha etkin kararlar alabilirler. Bu ölçüm, aynı zamanda belediyelerin hizmet kalitesini artırma, çalışanların kariyer gelişimini destekleme ve operasyonel maliyetleri optimize etme gibi alanlarda da önemli faydalar sağlamaktadır. Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinde İKY performans ölçümü, hem yerel yönetimlerin kendilerini sürekli geliştirmeleri için bir araç hem de vatandaşlara sunulan hizmetlerin kalitesini yükseltme konusunda bir katalizör görevi görmektedir. Bu ölçüm, belediyelerin sürdürülebilirliğini ve toplum içindeki rolünü güçlendirirken, yerel yönetimlerin daha şeffaf, hesap verebilir ve etkili hizmet sunumunu teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable human resources management performance measurement in metropolitan municipalities in Turkey has a significant impact on the effectiveness and efficiency of local governments. This performance measurement is a critical tool for assessing the success of municipalities' human resources strategies and practices. It covers the degree of achievement of strategic goals, employee satisfaction, workforce productivity, and management quality. The assessment of sustainable HRM performance is conducted with the aim of improving service delivery by municipalities, enhancing employee satisfaction, and generally creating a healthier work environment. The performance measurement process usually involves a comprehensive data collection and analysis process. This process evaluates employee feedback, customer satisfaction surveys, financial results, and other relevant performance indicators. Additionally, performance management systems examine elements such as inter-employee communication, leadership quality, and job satisfaction. This measurement serves as a fundamental guide for the continuous improvement of HRM policies and practices in metropolitan municipalities. Metropolitan municipalities in Turkey use performance measurement as a strategic management tool, enabling them to make more effective decisions in achieving short and long- term goals. This measurement also provides significant benefits in areas such as improving service quality, supporting employee career development, and optimizing operational costs. Performance measurement in HRM in metropolitan municipalities in Turkey acts both as a tool for continuous improvement of local governments and as a catalyst for enhancing the quality of services provided to citizens. This measurement strengthens the sustainability and societal role of municipalities while promoting more transparent, accountable, and effective service delivery by local governments.