The effect of overseas experience of efl students benefit from international exchange programs on English speaking anxiety: Spanish and Turkish students example
Uluslararası değişim programlarından yararlanan efl öğrencilerinin yurtdışı deneyiminin İngilizce konuşma kaygısına etkisi: İspanyol ve Türk öğrenciler örneği
- Tez No: 927972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL FIRAT ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
EFL öğrencileri arasında İngilizce konuşma kaygısı (ESA), öğrencilerin dil öğrenme süreçlerini etkileyen önemli bir faktördür. Uluslararası değişim programları, farklı kültürlerin etkileşimi yoluyla bu kaygıyı azaltmada etkili olabilir. Bu çalışma, İspanyol ve Türk EFL öğrencilerinin yurtdışı deneyimlerinin ESA üzerindeki etkisini incelemektedir. Karma yöntemli araştırma yaklaşımıyla, ön test ve son test ölçümlerinde FLSA ölçeği kullanılmış, ayrıca derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler ve açık uçlu sorularla nitel veriler toplanmıştır. Sekiz üniversiteden 160 üçüncü sınıf EFL öğrencisinden (80'i değişim programına katılan, 80'i katılmayan) nicel veriler sağlanmıştır. Nitel veriler ise Erasmus+ programına katılan 5 Türk ve 5 İspanyol öğrenciyle yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. FLSA test sonuçlarının analizi, değişim programı katılımcılarının ESA son test puanlarında anlamlı bir iyileşme olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kültürel maruziyetin adaptasyon, akran etkileşimi ve öz yeterlilik gibi faktörlerle kaygıyı azalttığı bulunmuştur. Katılımcılar, farklı kültürel bağlamlarla etkileşimin yalnızca kaygıyı hafifletmekle kalmayıp, konuşma becerilerine güveni de artırdığını belirtmiştir. Çalışma, uluslararası değişim programlarının ESA üzerindeki etkilerini anlamanın önemini vurgulamakta ve eğitimciler ile program koordinatörlerine öğrenci deneyimlerini iyileştirmeye yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
English speaking anxiety (ESA) among EFL students is an important factor affecting their language learning process. International exchange programmes can be effective in reducing this anxiety through the interaction of different cultures. This study examines the impact of Spanish and Turkish EFL learners' experiences abroad on ESA. Using a mixed-methods research approach, the FLSA scale was used in pre-test and post-test measurements, and qualitative data were collected through in-depth semi-structured interviews and open-ended questions. Quantitative data were collected from 160 third-year EFL students (80 participating in the exchange programme and 80 not participating) from eight universities. Qualitative data were obtained from interviews with 5 Turkish and 5 Spanish students participating in the Erasmus+ programme. The analysis of the FLSA test results showed a significant improvement in the ESA post-test scores of the exchange programme participants. Furthermore, cultural exposure was found to reduce anxiety through factors such as adaptation, peer interaction and self-efficacy. Participants indicated that interaction with different cultural contexts not only alleviated anxiety but also increased confidence in speaking skills. The study highlights the importance of understanding the effects of international exchange programmes on ESA and offers suggestions for educators and programme coordinators to improve student experiences.