Öğretmenlerin üretken yapay zekâ uygulamalarını kabulünün incelenmesi
Examining of teachers' acceptance of generative artificial intelligence applications
- Tez No: 928000
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüz eğitiminde, yapay zekâ teknolojilerinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu kapsamda, öğretmenlerin üretken yapay zekâ uygulamalarını ne derece benimsedikleri ve bu uygulamaların eğitim ortamlarında nasıl değerlendirildiği önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu tez, öğretmenlerin bu yeni teknolojilere yönelik kabullerini anlamak, ayrıca bu kabullerini incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Bu çalışma, öğretmenlerin üretken yapay zekâ uygulamalarını kabulünü geniş bir perspektifte ele alacaktır. Konu kapsamında öne çıkan bazı temel unsurlar şunlardır: • Eğitim alanındaki yapay zekâ uygulamaları, özellikle üretken uygulamaların tanımı ve çeşitli alanlardaki kullanım örnekleri üzerine odaklanacaktır. Öğretim materyali oluşturma, öğrenci performansı değerlendirme ve öğrenme yönetimi sistemleri gibi alanlarda yapay zekânın nasıl kullanılabileceği incelenecektir. • Öğretmenlerin yeni teknolojilere yönelik kabulleri ve bu kabullerin belirlenmesinde etkili olan faktörler üzerine tarama modeli uygulanacaktır. Öğretmenlerin Yapay Zekâ Kullanım Deneyimleri: • Araştırma, öğretmenlerin yapay zekâ uygulamalarını ne kadar sıklıkla kullandıklarını, bu uygulamalardan elde ettikleri deneyimleri ve geri bildirimleri inceleyecektir. Bu kapsamda, öğretmenlere yapılan üretken yapay zekâ kabul ölçeği aracılığıyla elde edilen veriler analiz edilecektir. İnceleme ve Eğitim Ortamlarındaki Etkileri: • Araştırma, öğretmenlerin yapay zekâ uygulamalarını ne ölçüde kabul ettiklerini ve bu kabulün eğitim ortamlarındaki etkilerini inceleyecektir. Özellikle, öğrenci başarısı, öğrenci motivasyonu, öğretim süreçleri ve öğrenci-öğretmen etkileşimi üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Eğitmenlerin üretken yapay zekâ uygulamalarını kullanma kabullerini anlamak ve bu kabullerin eğitim ortamlarındaki etkilerini değerlendirmek konusunda önemli bir katkı sağlayacaktır. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin, eğitim politika yapıcılarının ve teknoloji geliştiricilerinin, yapay zekâ teknolojilerini eğitim süreçlerine daha etkili bir şekilde entegre etmelerine yardımcı olabilir. Bu tez, eğitim alanındaki yapay zekâ kullanımının daha iyi anlaşılmasına ve eğitim sistemlerinin daha verimli hale getirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's education, the use of artificial intelligence technologies is becoming increasingly widespread. In this context, the extent to which teachers adopt generative artificial intelligence applications and how these applications are evaluated in educational environments constitute an important research area. This thesis is designed to understand teachers' acceptance of these new technologies and also to evaluate the effects of these acceptances in educational environments. This study will address teachers' acceptance of generative artificial intelligence applications from a broad perspective. Some of the main elements that stand out within the scope of the subject are as follows: • Artificial intelligence applications in the field of education will focus on the definition of generative applications in particular and examples of use in various fields. How artificial intelligence can be used in areas such as creating teaching materials, student performance evaluation and learning management systems will be examined. • A screening model will be applied to teachers' acceptance of new technologies and the factors that are effective in determining these acceptances. Teachers' Artificial Intelligence Usage Experiences: • The research will examine how often teachers use artificial intelligence applications, their experiences and feedback from these applications. In this context, the data obtained through the generative artificial intelligence acceptance scale applied to teachers will be analyzed. Evaluation and Effects on Educational Environments: • The research will examine the extent to which teachers accept artificial intelligence applications and the effects of this acceptance in educational environments. In particular, the effects on student achievement, student motivation, teaching processes and student-teacher interaction will be evaluated. It will make a significant contribution to understanding educators' acceptance of using generative artificial intelligence applications and evaluating the effects of these acceptances in educational environments. The findings obtained can help teachers, educational policy makers and technology developers integrate artificial intelligence technologies into educational processes more effectively. This thesis aims to contribute to a better understanding of the use of artificial intelligence in education and to making educational systems more efficient.