Irak ve Türkiye arasındaki ticaret ilişkilerinin ekonomik ve politik etkileri
The economic and political impacts of trade relations between Iraq and Turkey
  1. Tez No: 928001
  2. Yazar: AMJED TAJAHDEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ticari ilişkiler, dünya ülkelerinin siyasi bağlarını şekillendirirken ulusal ekonomilerin büyümesi ve istikrarında kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, stratejik konumları ve ekonomik potansiyelleriyle Irak ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler dikkat çekici olmuştur. Tarihsel, kültürel ve ekonomik bağlara sahip iki komşu ülke, Türkiye'nin 1927'de Irak'ı tanımasından bu yana çeşitli alanlarda iş birliği yaparak ilişkilerini geliştirmiştir. Irak ve Türkiye arasındaki ilişkiler; su kaynaklarının kullanımı, Kürt meselesi, PKK'nın faaliyetleri ve güvenlik gibi temel konular çevresinde şekillenmiştir. Bu ilişkiler, genelde dostane bir atmosferde sürdürülmüş ve her iki ülke ticaret yoluyla ekonomik bağlarını güçlendirmeyi hedeflemiştir. Son yıllarda, Irak'ın yeniden yapılanma süreci ve Türkiye'nin bölgesel ekonomik bir güç olarak öne çıkması, ticaret hacmini artırarak sınır ötesi ticarete ivme kazandırmıştır. Bu çalışma, Irak ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin ekonomik ve politik etkilerini derinlemesine analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ticaret ilişkilerinin politik ve diplomatik sonuçlarına odaklanarak, bu iki ülke arasındaki ticari bağların karşılıklı fayda sağlaması ve bölgesel istikrarın korunması açısından taşıdığı öneme dikkat çekmektedir. İki ülke arasındaki ticari iş birliğinin daha da geliştirilmesi ve bölgesel dinamiklerin getirdiği zorlukların aşılması için atılması gereken adımlar, bu kapsamda ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Trade relations play a critical role in shaping the political ties of nations while fostering the growth and stability of national economies. In this context, the trade relations between Iraq and Turkey, with their strategic locations and economic potentials, have been remarkable. The two neighboring countries, connected by historical, cultural, and economic ties, have worked to enhance their relations through cooperation in various fields since Turkey recognized Iraq in 1927. The relations between Iraq and Turkey have been shaped around key issues such as the use of water resources, the Kurdish issue, PKK activities, and security. These relations have generally been maintained in a friendly atmosphere, with both countries aiming to strengthen their economic ties through trade. In recent years, Iraq's reconstruction efforts and Turkey's emergence as a regional economic power have created opportunities to increase trade volume, giving new momentum to cross-border trade activities. This study aims to analyze the economic and political impacts of trade relations between Iraq and Turkey in depth. By focusing on the political and diplomatic outcomes of trade relations, the study highlights the importance of these trade ties in ensuring mutual benefit and regional stability between the two countries. Steps that need to be taken to further develop trade cooperation between Iraq and Turkey and to overcome challenges arising from regional dynamics are discussed within this scope.