Türkiye'de sermaye hareketlerinin analizi ve ekonomik etkileri
A Study on capital movements in Turkey and their effects on the economy
  1. Tez No: 92801
  2. Yazar: YEŞİM BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
115 ÖZET Son yıllarda ve özellikle 1980' I i yılların başından itibaren fınansal serbestleşme çabalarının arttığı görülmektedir. Finansal serbestleşme sürecine gelişmekte olan ülkelerin de katılmasıyla birlikte uluslararası sermaye hareketlerinin özellikle de kısa vadeli sermaye hareketlerinin ülke ekonomileri üzerinde yarattığı etkilerin önemi giderek artmaktadır. Finansal serbestleşme hareketleri içinde Türkiye'nin de bulunduğu birçok gelişmekte olan ülkede farklı etkiler yaratmıştır. Uluslararası sermaye hareketlerinin farklı etkiler yaratması bu çalışmanın yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de sermaye hareketleri hesabının kalemleri ve türleri, Türkiye'ye yönelen kısa vadeli sermaye hareketlerini etkileyen faktörler 1989-1998 döneminde incelenmiş ve kısa vadeli sermaye girişlerinin reel ekonomi, kamu kesimi dengesi ve bankacılık sektörü üzerindeki etkileri irdelenmeye çalışılmıştır. 1980 sonrası Türk ekonomisindeki gelişmeler incelendiğinde, kamu kesimi açıklarındaki artışın süreklilik kazandığı görülmektedir. Sermaye hareketlerinin serbestleşmesiyle kamu açıkları önemli ölçüde kısa vadeli sermaye hareketleriyle finanse edilmeye başlanmıştır. Kısa vadeli sermaye hareketleri ülkelerarası faiz farkının yarattığı arbitraj olanaklarından etkilenmektedir. Kısa vadeli sermaye girişinin sürmesi faiz farkının korunmasına bağlıdır ve bu durum ayrıca yurtiçi faizlerin yüksek seyretmesi olgusunu beraberinde getirmektedir. Yüksek yurtiçi faizler nedeniyle artan faiz ödemeleri kamu açığının daha da büyümesine ve mali sistemde özel kesimin reel sektöre yönlendirebileceği fonların giderek daha fazla oranda kamuya aktarılmasına neden olduğu görülmektedir. Diğer taraftan mali116 piyasaların kaynak aktarma süreci incelendiğinde reel üretime giderek daha az fon aktarıldığı görülmektedir. Bu durum yani ticari banka aktiflerinin ne kadarının özel kesime açılan kredilere tahsis edildiği ve banka kaynaklarında menkul değerlerin ne kadar bir paya sahip olduğu 1986-1998 yılları arasındaki gelişimlerine bakılarak incelendi. Bu incelemede ticari banka bilançolarında menkul değerler cüzdanının payının düzenli olarak arttığı ve menkul değerler cüzdanının kredi hacmine oranının giderek artış gösterdiği gözlenmiştir. Finansal serbestleşmeden beklenen faydanın sağlanabilmesi için öncelikle makroekonomik istikrarı ve mali disiplini sağlayacak politikaları uygulamak gereklidir.
Özet (Çeviri)
117 ABSTRACT In recent years and specially following the 80s, financial liberalization efforts have increased. With the participation of developing countries in the process of liberalization, the effect of international capital movements, mainly the short term ones, have increased considerably. Financial liberalization efforts have had different impacts on most of the developing countries including Turkey. The different impacts caused by the international capital movements, have led to this research. This paper aims to analyze the capital account types and items in Turkey, the factors influencing short term capital movements to Turkey between 1989-1998 and emphasizes the effects of the inflow of short term capital on the real economy, public sector balance as well as the banking sector. When the developments in the Turkish economy after the 1980s are examined, it is seen that the public sector deficit has been rising continiously. As a result of the liberalization in capital movements, public deficits have started to the financed through short term capital movements. Short term capital movements are affected by arbitrage facilities caused by international interest rate differentials. The continuing inflow of short term capital depends on favorable interest rates but this fact causes a continious rise in interest rates in the country. The increasing interest payments, as a result of high interest rate differentials cause the public deficit to reach even higher levels and direct the funds that could flow to the real sector through the private sector instead of the public sector in an increasing rate. On the other hand, when the process of fund transferring in the financial system is118 analyzed, it is seen that the amount of funds transferred to the production process is decreasing continiously. In this paper, this fact, in other words, the amount of commercial banks assets available to credits directed to the private sector and the proportion of securities in banks have been examined by analyzing the data between 1986-1998. This study shows that the security portfolios in commercial bank balance sheets and the ratio of this item to the total amount of credits have been increasing steadily. Policies which provide macroeconomic stability and financial discipline are needed in order to benefit from financial liberalization.