Ayaş yöresinde bulunabilen tenteneler üzerine bir araştırma ve çeşitli yöresel dokumalarla yeni tasarımlar
- Tez No: 92802
- Danışmanlar: PROF. TEVHİDE ÖZBAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
ÖZET Günümüzün değişen sosyal, kültürel ve ekonomik koşulları geleneksel Türk ailesinde önemli yapısal değişikliklere yol açmıştır. Bu durum kadının evinin dışındaki sosyal hayatta rol almasını, sorumluluk üstlenmesini gerektirmiştir. Bu da ev içinde el işlerine ayrılan zamanı önemli ölçüde azaltmıştır. Bu nedenle bir çok el sanatımız ya hiç yapılmamakta ya da sınırlı sayıda üretilmektedir. El örgüsü tenteneler ise yapım tekniğinin kolaylığı, dinlendiriciliği zarif görünüşü ile varlığını korumuştur. ve Günümüzde, el sanatlarımızın geçmişteki ve bugünkü durumunu ortaya koyabilmek, kültürel birikim olarak değerlendirmesini yapabilmek için bugünkü örneklerden yola çıkarak geçmişle olan bağları kurmak zorunluluğu doğmuştur. Ülkemizde tentene örücülüğü konusunda çok az sayıda araştırmaya rastlanmakta ve yeteri derecede kaynak oluşmadığı anlaşılmaktadır. Bu araştırma, Ayaş yöresinde bulunabilen tentenelerin, özelliklerinin ortaya konulması ve elde edilen sonuçlardan çeşitli şekillerde yararlanılması amaçlan doğrultusunda planlanmış ve yürütülmüştür. Altı bölümden oluşturulan araştırmanın birinci bölümünde, araştırmanın tanımı, seçimi ve önemi, araştırmanın amacı, sınırlılığı ile yöntemi hakkında ayrıntılı bilgi verilerek, konu ile ilgili kaynaklar tarih sırasına göre özetlenerek sunulmuştur.İkinci bölümde, araştırmanın yapıldığı bölgenin tarihi, coğrafi, sosyal ve kültürel konumu hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, örgü ve tentene hakkında genel bilgilere yer verilmiş, örgünün tanımı ve önemi, sınıflandırılması ile tentenenin tanımı ve tarihçesi, kullanılan araç-gereçler, tentenenin sınıflandırılması, tentenelerde kullanılan teknikler ve özellikleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Ayaş yöresinde yapılan araştırmada tespit edilen el örgüsü tenteneler, tek tek ele alınmış örneklerin boyut, kullanılan malzeme, araç-gereç, teknik, renk, konu ve kompozisyon özelliklerini içeren gözlem formlarına, fotoğraflarına ve 1/1 çizimlerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde, araştırma yöresinde tespit edilen tentenelerin gözlenebilir özellikleri, gözlem formlarından yararlanılarak tablolar oluşturulmuş ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde ise, konu ile ilgili genel sonuçlar açıklanmış, elde edilen sonuçlar doğrultusunda gerekli öneriler sunulmuştur. Araştırma sırasında faydalanılan kaynaklar ise, kaynakça adı altında verilmiştir. Ekler kısmında, yörede uygulanan görüşme formu, tentene için hazırlanan gözlem fişi örneği ve tentenelerin çizimlerinde kullanılan semboller sunulmuştur. Ayrıca, araştırmanın uygulamalı bölümünde, yöreden elde edilen tentenelerden esinlenerek günümüz modasına uygun, yöresel dokumalarla yeni tasarımlar, uygulamalar, kalıpları ve çizimleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Today's social, cultural and economic changing environment has caused crucial structural variations in traditional Turkish family. In this state, woman has to have a role and take some responsibility other than her home- life. Aftermath, it has decreased the time spent for the handmade at home. That's why most of our hand-art is either not made or made in very few amounts. On the other side, hand knitting laces has survived with its simple technique, relaxing and elegant outlook. In present, in order to determine the position of the past and the present of handmade and evaluate it as a cultural experience, it's required to start with today's samples and put down their relations with the past ones. In our country, it's true that there are few studies upon lace knitting and we don't have enough sources for this issue. This research is planned and directed, in order to present the properties of laces from Ayaş; neighbourhood and to benefit from the results of the research in various purposes. This research is formed in six parts and in the first part the definition of the research, selection and importance, deep information about limits and conduction of the research, and the references related to the subject are presented according to their date order. In the second part, historical, geographical, social and cultural structure of the research location is presented.rv In the third part, general information about knitting and lace, the definition and essentials of knitting, definition and the history of lace with its categorisation, its tools, techniques and special features are given. In the forth part, handmade laces which are gathered in Ayaş; are investigated one by one. Sizes, ingredients, tolls, technique, collar, theme and composition features are given by observation forms, photographs and 1/1 drawing. In the fifth part, results due to the subject are stated, according to the results required suggestions are presented. In references part, references which are used are given. In Appendix, questionnaire which is used in Ayaş; a sample of observation form for lace, and drawing symbols for crochet-needle knitting are presented. In addition, in implication part of the research, laces which are gathered from the place are the inspirations for the present fashion of regional weaving plans, implications, patterns and drawings.