Kısa vadeli sermaye hareketleri analizi ve Türkiye örneği
The Short term capital movements analysis and the case of Turkey
- Tez No: 73657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR HAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Türkiye ekonomisinin dünya piyasaları ile entegrasyonuna yönelik olarak ekonomik liberalizasyon sürecinin ilk adımlan, 24 Ocak 1980 İstikrar Programı Kararları ile başlatılmıştır. Çalışmanın temel amacı, sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesinden sonraki dönemde (1990-1997), Vektör Otoregresyon (VAR)modeli kullanılarak, Türkiye'de kısa vadeli sermaye hareketleri ile bu akımların yönünün temel belirleyici unsuru olan faiz farklılığı ve döviz kurları arasındaki etkileşimin nasıl olduğunun ve bu akımların kamu kesimi dengesi, cari işlemler dengesi, banka rezervleri, yerleşiklerin döviz tevdiat hesap büyüklüğü gibi değişkenleri nasıl etkilediğinin, bir başka ifadeyle, makroekonomik etkilerinin neler olduğunun cevaplanmasına yöneliktir. Bu amaç için, VAR Modeli içinde yer alan Etki-Tepki Fonksiyonları, Varyans Ayrıştırması teknikleri kullanılmıştır. Buna göre; Türkiye'de yüksek faiz- düşük döviz kuru politikası sonucu kısa vadeli sermaye hareketleri girişleri yaşanmaktadır. Bunun sonucunda da; TL aşın değerlenerek ithalat artarken ihracat azalmakta ve cari işlemler açığı sürdürülemez boyutlara ulaşmaktadır. Ayrıca, yüksek yurtiçi faizler nedeniyle kamu sektörünün borç yükü artarak mali disiplin bozulmaktadır. Diğer bir ifadeyle; Türkiye'de cari işlemler açığı ve kamu finansman açığı kısa vadeli sermaye akımları ile finanse edilmektedir. Bu akımların ani çıkışı ile makroekonomik dengelerin bozulmasıyla, 1991 ve 1994 yılında olduğu gibi, önce mali kesimde başlayan daha sonra da reel kesime sıçrayan ekonomik krizler yaşanmakta ve ekonomik belirsizlikler artmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The first stages of the economic liberalization period leading to the integration of Turkish economy with the world markets started with the measures of the stability program of January 24, 1980. The main purpose of this study is to explain the interaction between the short-term capital movements and its main determinants such as interest rate differentials and exchange rates and the effects of the short-term capital movements on budget balance, current account balance, bank reserves and the prominence of exchange deposit accounts of residents, in the period following the liberalization of the market movements (1990- 1997) by using Vector Autoregression Model (VAR). In another words, the study searches the macroeconomic influences of the short-term capital movements in Turkey. For this purpose, the techniques of Impulse-Response functions and Variance Decomposition in the Vector Autoregression Model are employed. It is found that the policy of high interest-low exchange rate is the main reason for the short term capital inflows in Turkey. As a result, Turkish Lira appreciates and import increases, export decreases and therefore, the deficiency of current account reaches to an unsustainable level. Additionally, due to the high domestic interest rates, increasing public sector debt deteriorates the financial discipline. In other words, the current account and budget deficits are financed with the short-term capital inflows. Together with the sudden outflows of the short-term capital and the macroeconomic instability, the economic crises starting in financial sector and then affecting reel sectors, emerge and economic ambiguities increase as in the 1991 and 1994 in Turkey.