Yeşil sosyal hizmet perspektifinden Türkiye'de iklim krizine yönelik sosyal ve çevresel politikaların değerlendirilmesi
Evaluation of social and environmental policies for the climate crisis in Turkey from the perspective of green social work
  1. Tez No: 928017
  2. Yazar: SELİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
İklimde meydana gelen değişimler günümüzde kriz olarak değerlendirilmektedir. Küresel ısınma ve aşırı hava olayları iklim krizinin önemli göstergeleri arasında yer almaktadır. İklim krizinin etkileri sosyal, ekonomik ve ekolojik boyutlarda olabilmektedir. İklim krizi ekonomik boyutlarda insanların gelir kaynaklarını olumsuz etkilemektedir. Psikososyal boyutta insanların kaygı ve korku yaşamasına neden olmaktadır. Çevresel ve ekolojik boyutta ise biyoçeşitliliğe zarar vermekte, bitki ve hayvan türlerinin azalmasına, doğal çevrenin zarar görmesine neden olmaktadır. İklim krizi toplumun her kesimini etkilemektedir. Sosyal hizmet toplumdaki sorun ve ihtiyaçlara yönelik çalışan bir meslek olarak iklim krizi ile ilgili uygulama yapma becerisine sahiptir. İklim krizine yönelik politikalar sosyal hizmetin iklim krizi ve afet alanındaki uygulama alanını şekillendirmektedir. Yeşil sosyal hizmet afet çalışmaları, sosyal adalet ve ekolojik adalet, insan hakları ve politik bağlamı kapsamaktadır. Bu nedenle çalışmada iklim krizine yönelik politikalar yeşil sosyal hizmet perspektifinden ele alınmıştır. Araştırma, nitel desende durum çalışması olarak planlanmıştır. Çalışmada araştırma bölgesi olarak 2022 yılında sel meydana gelen Kumluca bölgesi ve 2021 yılında orman yangını meydana gelen Manavgat seçilmiştir ve bu bölgelerde yaşayan toplam 27 kişi ile görüşme yapılmıştır. Buna ek olarak bu alanda çalışan sosyal hizmet uzmanları, şehir planlamacı, mühendis gibi farklı meslek gruplarından toplam 41 kişi görüşme yapılmıştır. İklim krizine yönelik politikaların değerlendirilmesi amacıyla kamu kurumlarına ait toplam 35 doküman analiz edilmiştir. Doküman analiziyle eş zamanlı olarak bölge halkı ile görüşmeler yapılmıştır. Dokümanlar ve görüşmeler MAXQDA 2023 nitel analiz programı ile içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda iklim ve afetin ilişkili olduğu, mevsim ve hava değişimlerinin meydana geldiği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar iklim adaletsizliği ve dezavantajlı gruplara vurgu yaparken, politika belgelerinde biyoçeşitliliğin korunması öne çıkmıştır. İklim krizi ve afete yönelik çalışmalarda koruyucu önleyici çalışmaların eksikliği ve uygulamada sosyal hizmet uzmanlarının mesleki olarak yaşadığı zorluklar olduğu görülmüştür. Politika belgelerinde sıfır atık konusu üzerinde durulurken, selin nedenlerinde sera atıkları öne çıkmıştır. Çözüm önerilerinde ise politika belgelerinde eksik görülen katılım ilkesi, yerel özellikler, koruyucu-önleyici çalışmalar ve eğitim boyutunun öne çıktığı görülmüştür. Çalışmada bütüncül iklim politikaları, katılım, yerel özelliklerin dikkate alınması, iklim ve afete uygun yapılaşma ve kurumlararası koordinasyon ve iş birliği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Extreme weather events are among the important indicators of the climate crisis. The effects of the climate crisis can be social, economic and ecological. The climate crisis negatively affects people's income sources in economic dimensions. In the psychosocial dimension, it causes people to experience anxiety and fear. In the environmental and ecological dimension, it damages biodiversity, causes the decrease of plant and animal species, and damages the natural environment. The climate crisis affects every segment of society. As a profession that works on the problems and needs of society, social work has the ability to apply the effects of the climate crisis. Policies regarding the climate crisis shape the application area of social work in the field of climate crisis and disaster. Green social work covers disaster studies, social justice and ecological justice, human rights and political context. For this reason, policies regarding the climate crisis were addressed from the perspective of green social work in the study. The research was planned as a case study in a qualitative design. In the study, a total of 27 people affected by the disaster were interviewed in the Kumluca region, where floods occurred in 2022, and in Manavgat, where forest fires occurred in 2021. In addition, a total of 41 people from different professional groups such as social workers, urban planners, and engineers working in this field were interviewed. A total of 35 documents belonging to public institutions were analyzed in order to evaluate policies regarding the climate crisis. The interviews were analyzed with content analysis using the MAXQDA 2023 qualitative analysis program. As a result of the research, it was concluded that climate and disaster are related and that seasonal and weather changes occur. While the participants emphasized climate injustice and disadvantaged groups, the protection of biodiversity came to the fore in policy documents. It was observed that there were lack of protective and preventive studies in climate crisis and disaster-related studies and the difficulties experienced by social workers in practice. While the issue of zero waste was emphasized in policy documents, greenhouse waste came to the fore among the causes of the flood. In the solution proposals, it was seen that the participation principle, local characteristics, protective-preventive studies, and the education dimension, which were seen as missing in policy documents, came to the fore. The study recommended holistic climate policies, participation, consideration of local characteristics, climate and disaster-appropriate construction, and inter-institutional coordination and cooperation.