XVI-XVIII yüzyıllarda Osmanlı'da delilik ve tedavi kurumlarının incelenmesi
The examination of madness and treatment institutions in the Ottoman Empire in the 16th-18th centuries
  1. Tez No: 928016
  2. Yazar: MÜJEN İLNEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, XVI-XVIII yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu'nda delilik olgusunun tarihsel gelişimini ve tedavi kurumlarını incelemektedir. Söz konusu amaçla delilik algısının Antik Çağ'dan İslâm'a geçiş dönemindeki değişimini, İslami dönemdeki yaklaşımları ve Selçuklulardan Osmanlı'ya kadar Müslümanlar ve Türklerde deliliğe bakış açısını ve tedavi yöntemlerini ele almaktadır. Ayrıca 16. yüzyıldan modern tıbbın doğuşuna kadar olan sürede deliliğin algılanışı ve tedavi süreçlerine dair gelişmeleri de kapsamaktadır. Tez, 16. yüzyılda Avrupa ve Osmanlı İmparatorluğu'nda deliliğe dair bakış açılarını karşılaştırmalı bir analizle incelemeyi hedeflemektedir. Bu karşılaştırma ile Osmanlı ve Avrupa toplumlarındaki akıl hastalığına dair yaklaşımların arkasındaki inanç sistemlerini, toplumsal normları ve sağlık anlayışlarını anlamak için kapsamlı bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development of the concept of madness and the treatment institutions in the Ottoman Empire during the 16th to 18th centuries. To achieve this aim, it addresses the changes in the perception of madness from Antiquity to the Islamic period, the approaches during the Islamic era, and the perspectives and treatment methods regarding madness among Muslims and Turks from the Seljuks to the Ottomans. It also encompasses the perceptions of madness and developments in treatment processes from the 16th century to the emergence of modern medicine. The thesis aims to conduct a comparative analysis of the perspectives on madness in Europe and the Ottoman Empire in the 16th century. This comparison seeks to provide a comprehensive perspective to understand the belief systems, social norms, and health understandings behind the approaches to mental illness in both Ottoman and European societies.