İnorganik katı atıkların mısır pastası üretiminde değerlendirilmesi ve karakterizasyonu
Evaluation and characterization of inorganic solid wastes in egyptian paste production
  1. Tez No: 928051
  2. Yazar: ÖZLEM SAĞLIYAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS KILINÇ MİRDALI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Artan nüfus ile birlikte inorganik katı atıkların farklı sektörlerde değerlendirilmesi popüler olmuştur. Bu çalışmada inorganik katı atıkların türü, katkı miktarı, tane boyutu ve form büyüklüğünün Mısır pastası üretimine etkileri 950℃ ve 1050℃ sıcaklıklarda araştırılmıştır. Kırma-öğütme-eleme işlemlerinden geçirilen tane büyüklüğü 0,5mm, 1mm ve 4mm boyutlarına getirilen cam ambalaj atıklarından beyaz meyve suyu şişesi, mavi soda şişesi, yeşil soda şişesi, araba camı, kahverengi bira şişesi ve yeşil şarap şişesi camı tozları ağırlıkça %40-%55 oranında hazırlanan Mısır Pastası reçetelerine ilave edilmiştir. Ayrıca metal atıklardan demir, pirinç, alüminyum ve anahtar tozu Mısır Pastası reçetelerine ağırlıkça %5 ilave edilmiştir. İnorganik katı atıklardan cam atığı ve metal atığı katkılı 950C'de en iyi erime gösteren ve verilen şekli koruyan 6 adet Mısır Pastası örneği seçilerek Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile mikroyapısal, Enerji Dağılımlı Spektrometre (EDS) ile mikrokimyasal özellikler açısından incelenmiştir. Mısır pastası uygulamalarında çiçeklenme yöntemi kullanılmıştır. Atık katkılı Mısır pastalarının şekillendirilmesinde alçı ve silikon kalıp; ayrıca serbest el ile şekillendirme yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan farklı cam ambalaj atıkları ve metal tozlarının 950 C'de Mısır pastası üretimine uygun olduğu görülmüş, 5 cm üstünde formlar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing population, it has become popular to utilize inorganic solid wastes in different sectors. In this study, the effects of inorganic solid waste type, additive amount, grain size and form size on Egyptian paste production were investigated at 950℃ and 1050℃ temperatures. White juice bottle, blue soda bottle, green soda bottle, car glass, brown beer bottle and green wine bottle glass powders from glass packaging wastes with grain sizes of 0.5mm, 1mm and 4mm after crushing-grinding- sieving processes were added to the Egyptian paste recipes prepared at a ratio of 40%-55% by weight. In addition, iron, brass, aluminum and key powder from metal wastes were added 5% by weight to the Egyptian paste recipes. From inorganic solid wastes, 6 samples of Egyptian paste with glass waste and metal waste additives 950℃ that showed the best melting and kept the given shape were selected and examined in terms of microstructural properties by Scanning Electron Microscopy (SEM) and microchemical properties by Energy Dispersive X-Ray Spectrophotometry (EDS). Flowering method was used in Egyptian paste applications. Gypsum and silicone molds and freehand shaping methods were used to shape the waste-added Egyptian paste. Different glass packaging wastes and metal powders used in this study were found to be suitable for Egyptian paste production in 950℃ and forms above 5 cm were produced.