Doğu Karadeniz bölgesinde katı atık özellikleri, katı atıkların deniz suyunda biokimyasal oksidasyonuna metal zehirliliğinin etkileri
Solid waste characteristics effects in the eastern black sea region and effects of inorganic metal toxicity on biochemical oxidation in sea water
- Tez No: 83325
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BERKÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Katı atıklar çeşitli yöntemler ve sistemler kullanılarak yok edilebilirler. Sistem ve yöntem seçiminde bölgenin, çevre koşullarının ve katı atık özelliklerinin öncelikle incelenmesi gerekir. Katı atıkların işlenebilmeleri ve bunları işleyecek merkezi veya tekil tesislerin tip ve yer seçimi, bu atıkların fiziksel ve kimyasal özelliklerine bağlıdır. Doğu Karadeniz Bölgesi' nin coğrafik ve jeolojik yapısı, atıkların uzaklaştırılmasına uygun ve yeterli büyüklükte yer bulunmasını zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada ilkin Doğu Karadeniz Bölgesi genelinde bir örnek olarak Trabzon kenti katı atıklarının karakteristikleri bu amaca yönelik olarak incelenmiştir. Katı atıkların sıvı ve katı ortamlarda oksidasyon süreçleri, oksidasyon şekilleri ve bunların aralarındaki ilişkiler tesis tipi seçiminde önem taşımaktadır. Katı atık bertaraf tesisleri oksijenli (aerobik), oksijensiz (anaerobik) veya her iki ortamın varolduğu koşullarda çalıştırılabilen tesislerdir. Ancak katı atıkların içinde bulundukları ortamda aerobik oksidasyonun başlayabilmesi için zaman gerekmektedir. Bu sürecin bilinmesi hem tesis tipinin seçimi hem de ekonomik işletme açısından önemlidir. Çalışmanın devamında havalandırılmış deniz suyu ortamında katı atıkların oksidasyonu, daha sonra da bu oksidasyona metal bileşiklerinin toksik etkisi, biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOİ) ölçümleri kullanılarak incelenmiştir. Bu şekilde sıvı ortamda katı atık stabilizasyonu için de bilgi birikimi sağlanması amaçlanmıştır. İkinci bölümde yapılan çalışmalar verildi. Üçüncü bölümde bulgular yani çalışmalardan alınan sonuçlar verildi. Dördüncü bölümde sonuçlar ve tartışma verildi. Beşinci bölümde öneriler verildi. Anahtar Kelimeler Katı Atık, Katı Atıkların Fiziksel ve Kimyasal Karakteristikleri, Katı Atıkların Uzaklaştırılması, Arıtma Tesisleri, Biyolojik Oksijen İhtiyacı, İnorganik Metal Zehirliliği, Deniz Kirlenmesi.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Solid Waste Characteristics and Effects in the Eastern Black SeaRegion and Effects of Inorganic Metal Toxicity on Biochemical Oxidation in Sea Water Solid wastes can be treated using various types of technics and treatment plants. Investigation of the various characteristics of solid wastes and environmental conditions of the region should be carried out to decide on appropriate treatment plants and technics. Treatability of solid wastes are dependant on their physical and chemical characteristics. Geographical and geological structure of Eastern Black Sea Region are not suitable for disposal of solid wastes. In this study, toxic effects of metal compounds were investigated and discussed for the city of Trabzon as an example for this region. After that, biological oxidation of solid wastes in sea water was investigated using BOD values. In the first chapter, general knowledge about solid waste and the results of literature review are given. In the second chapter, all of studies are given. In the third chapter, the results obtained from the studies are given. In the fourth chapter, conslusions of this study are presented. In the fifth chapter, recommendations are given. Key Word: Solid Waste, Physical and Chemical Characteristics of Solid Waste, Removal Planning, Treatment Plants, Treatability of Solid Wastes, Biochemical Oxjgen Demand, Inorganic Metal Toxicity.