Türkiye'de lojistik sektörünün dış ticaret üzerinde etkileri (Otomotiv endüstrisi örneği)
Logistic sector's effects on international trade in Turkey (Automotive industry example)
- Tez No: 563002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Lojistik sektörü; tarihte tekerleğin icadı ile başlamış, günümüze kadar arz ve talep olan her yerde göstermiş olduğu hizmet anlayışı ile beraber gelişerek devam etmiştir. Lojistik sektörü günümüzde ülkeler için stratejik sektörler arasına girmiş bir kavramdır. Ülkeler lojistik faaliyetler üzerinde durarak, maliyet avantajı sağlamayı hedeflemektedirler.Ülkemiz jeopolitik konumu açısından, lojistik sektöründe ciddi avantajlara sahiptir. 3 tarafının denizler ile çevrili olması, birçok ülke ile sınır komşusu olması ve transit ticaret yolları üzerinde olması Türkiye'nin gelecekte büyük bir lojistik üs olma ihtimalini kuvvetlendirmektedir.Lojistik sektörü ve dış ticaret kavramları doğrudan olmasa bile dolaylı bir şekilde birbirleri ile etkileşim içersindedir. Ülkelerin dış ticaret hacminin artması, deniz aşırı ülkelere ticaret yapması aynı zamanda lojistik süreçlerinin de gelişmesine olanak sağlamaktadır.Otomotiv endüstrisi, ülkeler arasında ciddi bir pazar payına sahiptir. Ülkemiz otomotiv endüstrisinde her geçen zaman diliminde kendini geliştirerek ilerlemektedir. Ülke olarak politikamız otomotiv endüstrisini her daim ileriye taşımak ve ihracat rakamlarını üst seviyelere çıkarmaktır. devlet ve yetkili bakanlıklar verdikleri destekler ile sektöre değer katmaktadırlar.Bu çalışmada Türkiye'de lojistik sektörü, lojistik sektörünün dış ticaret ile etkileşimi ve otomotiv sektörünün dış ticaret hacmine sağladığı katkılar üzerine araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistic sector; began with the invention of wheel in history, has continued to develop with the service concept that has shown itself wherever there is supply and demand until today.Logistic sector is entered consept between strategic sectors for countries nowadays. By focusing logistic activities , countries aims to provide cost advantage. Our country has serious advantages in terms of geopolitical position in logistik sector.3 sides with seas, border with a lot of country and being on the transit trade routes increases the likelihood of big logistic base of Turkey.Logistic sector and foreign trade concepts interact with each other indirectly even if not directly.Country's increase in the volume of foreign trade, trading with overseas countries enables development of logistic prosesses as well at the same time. Otomotiv industry has a serious market share among the countries.Our country are progressing with self improvement every passing time period in otomotiv industry. As a country our policy is always to move the otomotiv industy forward and to elevating the export figures.State and authorized ministries add values to sector with their supports.In this study research have been made on Turkey's logistic sector, logistic sector's interaction with foreign trade and contributions of otomotiv sector to foreign trade volume.