Türkiye'deki göçmenlerin vatandaşlık kazanım ve entegrasyonun hukuki sürecinin incelenmesi
Examination of the legal process of citizenship acquisition and integration of immigrants in Turkey
  1. Tez No: 928065
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH GERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye, coğrafi konumu ve tarihi geçmişi nedeniyle uzun yıllardır önemli bir göç merkezi olmuştur. Son yıllarda yaşanan yoğun göç hareketleri, göçmenlerin entegrasyon süreçleri ve vatandaşlık kazanımı konularını önemli bir tartışma alanı haline getirmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de göçmenlerin vatandaşlık kazanımı ve entegrasyon süreçlerinin hukuki temellerini incelemek ve bu süreçlerin izlenmesine yönelik kapsamlı bir çerçeve sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada göç, entegrasyon ve vatandaşlık kavramları kuramsal temeller üzerinden ele alınmış, Türkiye'deki göç hareketlerinin tarihsel gelişimi, sosyo-ekonomik etkileri ve mevcut hukuki düzenlemeler analiz edilmiştir. Göçmenlerin toplumsal, ekonomik ve hukuki entegrasyon süreçleri incelenmiş; entegrasyonun izlenmesi ve iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur. Çalışma kapsamında Türkiye'de vatandaşlık kazanımı, tarihsel ve güncel dinamikler çerçevesinde değerlendirilerek çifte vatandaşlık, geçici koruma statüsü ve Suriyeli göçmenlerin vatandaşlık hakkı gibi konulara odaklanılmıştır. Araştırmada nitel analiz yöntemi kullanılmış, mevcut literatür ve hukuki belgeler üzerinden karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'deki göçmenlerin entegrasyon ve vatandaşlık süreçlerinin etkin bir şekilde izlenebilmesi için teorik ve uygulamaya yönelik somut öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location and historical background, Turkey has long been a significant hub for migration. In recent years, intense migration movements have brought the integration processes of migrants and the acquisition of citizenship into the spotlight as critical areas of discussion. This study aims to examine the legal foundations of citizenship acquisition and migrant integration processes in Turkey and to provide a comprehensive framework for monitoring these processes. Migration, integration, and citizenship concepts are addressed through theoretical foundations, while the historical development, socio-economic impacts, and current legal regulations regarding migration movements in Turkey are analyzed. The study explores the social, economic, and legal integration processes of migrants and presents recommendations for monitoring and improving integration. Within the scope of the study, citizenship acquisition in Turkey is evaluated within historical and contemporary dynamics, focusing on issues such as dual citizenship, temporary protection status, and the citizenship rights of Syrian migrants. A qualitative analysis method is adopted, employing a comparative evaluation of existing literature and legal documents. As a result, theoretical and practical concrete recommendations are proposed to effectively monitor the integration and citizenship processes of migrants in Turkey.