Genomic and biological characterization of tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV)
Domates kahverengi buruşuk meyve virüsü (ToBRFV)'nün biyolojik ve genomik karakterizasyonu
  1. Tez No: 928064
  2. Yazar: DERYA DEMİRALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNUR ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Domates kahverengi buruşuk meyve virüsü (Tobamovirus fructirugosum, ToBRFV) özellikle domates ve biber gibi ekonomik açıdan önemli Solanaceae bitkilerine yönelik önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu çalışmada ToBRFV domates ve biber bitkilerinde araştırılmış ve (1) virüsün moleküler tespiti ve tanımlanması; (2) hassas konukçularda detaylı simptom karakterizasyonu; (3) bilinen bir Tobamovirüs dayanıklılık geni olan Tm-2² geninin varlığı için çeşitlerin taranması ve (4) ToBRFV izolatlarının kapsamlı genetik karakterizasyonu için tüm genom dizileme ve analizi çalışmaları yapılmıştır. 2024 yılında, domates ve biber çeşitleri mekanik olarak ToBRFV ile inokule edilmiş ve hastalık şiddeti değerlendirilmiştir. Sonuçlarda bazı çeşitlerin çok hassas, bazılarının hassas ve bir tanesinin de tolerans gösterdiği ortaya çıkmıştır. Tm-2² dayanıklılık genini araştırmak için Tetra-primer Amplifikasyon Refrakter Mutasyon Sistemi (ARMS) ko-dominant primerleri kullanılmıştır. Enfekteli bitkilerden çift iplikli RNA (dsRNA) ekstraksiyonu yapılmış ve tüm genom karakterizasyonu için yüksek kapasiteli dizilemeye (YKD) tabi tutulmuştur. YKD verilerinin doğrulanması için, ToBRFV genomunu kapsayan, örtüşen bölgeleri hedefleyen yeni primer çiftleri tasarlanmış ve RT-PCR analizi ile Sanger dizilemesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tomato brown rugose fruit virus (Tobamovirus fructirugosum, ToBRFV), represents a significant threat to economically important Solanaceous crops, especially tomato and pepper. This study investigated ToBRFV in tomato and pepper, encompassing: (1) molecular detection and identification of the virus; (2) detailed symptom characterization in susceptible hosts; (3) screening of varieties for the presence of the Tm-2² gene, a known Tobamovirus resistance gene and (4) whole genome sequencing and analysis for comprehensive genetic characterization of ToBRFV isolates. In 2024, tomato and pepper varieties were mechanically inoculated with ToBRFV, and disease severity was assessed. Results revealed that some varieties were highly susceptible, others were susceptible, and one exhibited tolerance. Tetra-primer Amplification Refractory Mutation System (ARMS) co-dominant markers were used to investigate the Tm-2² resistance gene. Double-stranded RNA (dsRNA) was extracted from infected plants, and subjected to high-throughput sequencing (HTS) for whole genome characterization. For the validation of HTS data, new primer pairs, targeting overlapping regions spanning the near-complete ToBRFV genome, were designed and employed in RT-PCR analysis followed by Sanger sequencing.