Islamic finance and economic development: A comparative analysis of leading islamic finance countries
İslami finans ve ekonomik kalkınma: Başlıca islami finans ülkelerinde karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 928066
  2. Yazar: HUMAYUN HUMTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EREM ŞAHİN, DOÇ. DR. SUNA AKTEN ÇÜRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
İslami finans, uluslararası finans alanında küresel büyüme görmüştür ve belirli ülkelere odaklanmıştır. İslami finansın son zamanlarda yılda yaklaşık %20 oranında büyümesi, kısmen adalet, katılım ve sahiplenme ilkeleri sayesinde, kalıcılığının ve geniş çekiciliğinin kanıtıdır. İslami finansın, risk paylaşımına verdiği önem, aşırı risk maruziyetine getirdiği kısıtlamalar ve somut ekonomik faaliyetlerle olan yakın bağlantısı nedeniyle teorik olarak şoklara karşı dirençli olduğu söylenebilir. Ekonomik kalkınma, bir ekonominin hayatta kalması için gerekli olan çok boyutlu bir süreçtir. Bir ekonominin gerçek ulusal gelirinin zamanla arttığı uzun vadeli, sürekli bir süreçtir. Yirmi birinci yüzyılda, gelişmekte olan ekonomilerin birincil hedefleri daha yüksek ekonomik kalkınmanın hayatta kalması ve sürdürülebilirliğidir. Bu çalışma, İslami finans ile ekonomik kalkınma arasındaki bağlantıyı inceler; burada İslami finans, İslami bankacılık, İslami sermaye piyasaları (kira sertifikası) ve İslami sigorta (takafül) ile ölçülür. Buna karşılık, ekonomik kalkınma, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından geliştirilen İnsani Kalkınma Endeksi ile ölçülür. Malezya, Endonezya, Kuveyt, Katar, Nijerya, Suudi Arabistan, Umman ve Türkiye gibi önde gelen İslami finans sektörü ülkeleri bağlamında 2015-2021 yılları arasında panel verileri kullanılarak, İslami finans ile ekonomik kalkınma arasında çeşitli göstergelerle ölçülen ilişki incelenmiş ve bu ülkeler için sektörü genişletmeye dair geçerli ve yenilikçi sonuçlar elde edilmiştir. Bu araştırma, her modelin sonuçlarını sonuçlandırmak için üç farklı Sıradan En Küçük Kareler Regresyon Modeli, En Küçük Kareler Kukla Değişken Etki Modeli ve Rastgele Etki Modeli kullanmıştır: a) Bir taraftan, sıradan en küçük kareler regresyon modelleri, doğrudan yabancı sermaye çıkışı ile İslami banka kârlılığı ve sukuk arasında negatif ve anlamlı bir ilişki göstermektedir. Diğer taraftan, doğrudan yabancı sermaye çıkışı, takafül ve kârlılık ile sukuk arasındaki çarpan etkisiyle pozitif ve anlamlı bir şekilde ilişkilidir. b) Rastgele etkili regresyon modeli, takaful ile insani gelişme endeksi (Ekonomik Kalkınma) arasında pozitif ve anlamlı bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Sukuk, İslami bankaların karlılığı yoluyla düzenleyici etki yoluyla insani gelişme endeksi ile pozitif ve anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Giriş yapan doğrudan yabancı yatırım, hükümet verimliliğinin düzenleyici etkileri yoluyla ekonomik kalkınma ile pozitif ve önemli bir bağlantıya sahiptir. c) En küçük kareler kukla değişken regresyon modeli, İslami bankacılık ile Sukuk arasında gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) üzerinde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, takaful GSYİH ile anlamsız bir şekilde ilişkilidir. Döviz kuru ve enflasyon, siyasi istikrarın düzenleyici etkisi aracılığıyla GSYİH ile pozitif ve önemli bir ilişkiye sahiptir. Malezya, Endonezya, Kuveyt, Katar, Nijerya, Suudi Arabistan ve Umman'da İslami bankacılığın GSYİH'ye katkısı, Türkiye'den daha düşüktür. Bu durum, diğer değişkenler sabit tutulduğunda, İslami bankacılığın Türkiye'nin GSYİH'sine katkısının diğer ülkelerden daha fazla olduğu anlamına gelmektedir. Bu sonuçlar, belirtilen ülkeler bağlamında İslami finans sektörünü geliştirmeye yönelik geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Internationally, Islamic finance has expanded, focusing on specific nations. Islamic finance has recently experienced annual growth of around 20%, mainly attributable to the principles of equality, participation, and ownership. The principles of Islamic finance, which include a focus on risk sharing, limits on excessive risk exposure, and a solid link to actual economic activities, make it potentially immune to shocks. Economic development, a multi-dimensional process, is essential to the long-term viability of any economy—the rising, accurate national income results from a gradual but steady process over several decades. The main goal of emerging economies in the 21st century is to maintain and improve their economic development. This research examines how Islamic banking, Islamic capital markets (Sukuk), and Islamic insurance (Takaful) relate to economic development. On the other hand, we evaluate economic development using the UNDP-developed Human Development Index. We evaluate economic development using the Human Development Index (HDI) developed by the UNDP. To analyze the expansion of the Islamic finance industry, we utilized panel data spanning 2015–2021, focusing on prominent Islamic finance hubs, including Malaysia, Indonesia, Kuwait, Qatar, Nigeria, Saudi Arabia, Oman, and Türkiye. Our goal was to investigate the correlation between Islamic finance and various proxies for economic development. To conclude each model, this study used three distinct regression models: ordinary least squares regression models, least squares dummy variable effect models, and random effect models. a) On the one hand, ordinary least squares regression models show a negative and significant correlation between FDI outflow and Islamic bank profitability and Sukuk. On the other hand, the outflow of foreign direct investment is positively and significantly associated with takaful and the multiplication of profitability and Sukuk. b) According to the random effect regression model, a positive and statistically significant correlation exists between takaful and the human development index (Economic Development). Islamic bank profitability moderates the association between the human development index and Sukuk, which has a positive and statistically significant relationship with the index. Government efficiency moderates incoming foreign direct investment and economic development, showing a positive and substantial relationship. c) The least squares dummy variable regression model has found a favorable and statistically significant correlation between Islamic banking, Sukuk, and GDP. However, the correlation between Takaful and GDP is insignificant. Political stability moderates the relationship between inflation, the exchange rate, and GDP, resulting in a positive and statistically significant association. In Malaysia, Indonesia, Kuwait, Qatar, Nigeria, Saudi Arabia, and Oman, Islamic banking contributes less to GDP than in Türkiye. This means that Islamic banking's contribution to Türkiye's GDP is greater than other countries by keeping other variables constant. These results are valid for enhancing the Islamic finance sector in the context of the mentioned countries.