2008 küresel finansal krizinin İslami ve konvansiyonel bankalar üzerindeki etkisi: Körfez ülkeleri üzerinden karşılaştırmalı analiz
The effects of 2008 global financial crisis on conventional and interest - free banking sector: A comparative analysis on Gulf countries
- Tez No: 534452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Küresel Finansal Kriz, 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde temelde mortgage kredileri ve menkul kıymetleştirmelerdeki yaşanan sorunlar ile başlayan ve çok kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan, 2008 krizi olarak da tanımlanan finansal bir krizdir. Ekonomik sistemin önemli bir kısmını teşkil eden finansal sistem bu krizden şiddetle etkilenmiş, özellikle finansal sistemin dahi en önemli kısmını oluşturan bankacılık sektörü küresel finansal krizden doğrudan etkilenen sektör olmuştur. Bankacılık sektörü kendi içinde; konvansiyonel bankalar, İslami (faizsiz) bankalar, yatırım ve kalkınma bankaları olarak kategorize edilmekte ve bankacılık sektöründe en büyük payı ise konvansiyonel bankalar oluşturmaktadır. Bankacılık sektörü içinde işlevsel olarak aynı (fon toplayıp fon kullandırma esaslı çalışan) olmakla birlikte, İslam hukuku temelinde yöntem ve uyulması gereken ilkeler açısından farklılık gösteren İslami bankacılık, faizsizlik prensibiyle çalışması bakımından önemli bir yapısal farklılık sergilemektedir. İslami bankalar dünya üzerinde çeşitli ülkelerde gelişerek faaliyetlerini sürdürmekle birlikte, özellikle Körfez Ülkelerinde yoğun faaliyet ve gelişim alanına sahiptirler. Bu sebeple Körfez Ülkeleri İslami finans ile ilgili birçok araştırmaya konu edilmiş ve edilmektedirler. Bu çalışmanın amacı, teoride krizlere karşı daha dayanıklı ve krizlerden daha az etkilendiği iddia edilen İslami bankacılık sistemi ile çalışan bankaların, pratikte bu iddiayı yansıtıp yansıtmadığını görmek ve bu doğrultuda 2008 küresel finansal krizi etkisinin Körfez ülkelerinde faaliyet gösteren örnek olarak seçilmiş yirmi altı İslami ve konvansiyonel bankanın, yılsonu finansal raporlarındaki belli bilanço kalemlerinin verileri kullanılarak karşılaştırmasını ve analizini yapmaktır.
Özet (Çeviri)
The Global Financial Crisis is the financial crisis which had started with mortgage lending and securitization problems in the United States and very quickly spread throughout the world by 2008 and therefore it is also defined as the 2008 crisis. The financial system constitutes a significant part of the economic system, has been severely affected by this crisis. And the banking sector, which is the most important part of the financial system, has been directly affected by the global financial crisis. Conventional banks have the largest share in the banking sector in the world among other type of banks, namely; Islamic (interest free) banks, investment and development banks. Islamic banking has the same functions of fund-raising and credit distribution like the conventional banking sector, but it differentiates in terms of methods and principles, where Islamic banks base their system on Islamic law. Although Islamic banks have developed in different parts of the world, Gulf countries have a very vibrant Islamic banking sector. Therefore, Gulf countries (especially the member states of the GCC) have been subject to many Islamic finance researches. The aim of this study is to see if Islamic banks are really more resistant to crises and less affected from them in practice as it is told in theory. In this direction, the impact of the 2008 global financial crisis will be compared through certain items on the balance sheets of twenty-six Islamic banks and conventional banks from their annual reports.