Ateşli silah yaralanmalarına bağlı kemik travmalarının bilgisayarlı tomografi ve 3 boyutlu baskı teknikleri ile replika edilmeleri
Replication of bone injuries due to gunshot wounds using tomography and 3D printing techniques
  1. Tez No: 928082
  2. Yazar: HAYDAR ONUR AÇIKSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Adli Tıp, Antropoloji, Emergency Medicine, Forensic Medicine, Anthropology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ateşli silah travmalarından kaynaklı adli tıp muayenelerinde kemik analizleri olguların değerlendirilmesinde önemlidir. Kemik analizleri sonucunda deliller üzerindeki bulgular saptanabilir, travmaya sebep olan silahlar veya etkiler tanımlanabilir, travmanın yol açtığı hayati tehlikeler ile defekte sebebiyet veren objenin yönü ve yaklaşık mesafesi belirlenebilir. Bu travmaların biçimleri genellikle yuvarlak, eliptik/oval veya anahtar deliği şekillerinde defektler olarak gözlemlenirler. Travmanın şekli, objenin (mermi çekirdeği, saçma, vb.) kemiğe giriş açısına göre değişkenlik gösterir. Giriş ve çıkış delikleri, insan kemiğinde ateşli silah yaralanmalarına bağlı travmalarda iki önemli özelliktir. Bu deliklerin çevresinde kategorize edilerek biçimleri tanımlanan kırıklar da gözlemlenir. Bu kırık hatlarının sayısı ve şekli, kurşunun kemiğe giriş yaptığı andaki enerjisine göre değişmektedir. Kurşun enerjisinin (bu enerji kurşunun hareket hızına, boyutuna, kütlesine göre değişkenlik gösterir) yüksek olduğu kırıklarda; ışınsal kırıklar, konsantrik kırıklar ve multi-fragmantasyon defektleri görülür. Enerjinin düşük olduğu yaralanmalarda ise lineer kırıklar görülmektedir. Bazen kırığın rastlanmadığı vakalarla da karşılaşılabildiği bildirilmiştir. Ateşli silahlardan kaynaklanan kemik travmalarının, kesici-delici veya künt travmalar ile karıştırılma riskinin bulunduğu durumlar da mevcuttur. Adli soruşturmalarda bu tür karışıklıklara mahal bırakılmaması, soruşturmanın sağlığı bakımından esastır. Kemikte gözlemlenen defektlerin doğru incelenmesi önemlidir; bu takdirde olası karışıklık riskleri en aza indirgenmiş olacaktır. Ülkemizde de dünya genelinde olduğu gibi ateşli silahlardan kaynaklanan; bazen derecesi değişen yaralanmalara bazen de ölüme yol açan vakalarla oldukça sık düzeyde karşılaşılmaktadır. Bu vakalarda, soruşturmanın sağlıklı seyri açısından kemikte gözlemlenen hasarın, örneğin 'beveling force' (beveling etkisi) gibi pek çok metodolojik tanım ile değerlendirilip saptanması soruşturmaya yön ve sonuç vermektedir. Günümüzde özellikle bu alandaki pek az sayıda çalışmanın bulunduğu öncül ülkelerde, duruşmalarda ve ilgili laboratuvarlarda vakalara ait bulgular gerek yumuşak doku gerekse kemik doku içerir olsunlar, tıbbi görüntülemenin ardından 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak ortaya çıkarılan replikalar ile asıl materyalin korunması sağlanabilmektedir. Buna ek olarak, çok az bir maliyetle üretilebilen ve istenilen sayıda kopyalanabilen bu replikalar, orijinal materyal söz konusu olduğunda kimi zaman taşınmayı imkansız kılan biyolojik bozunma sebeplerinden, etik sebeplerden ve legal prosedürlerden doğan zorlukları aşarak ilgili soruşturmalara hızlı ve etkili bir alternatif sunmaktadırlar. Bu çalışmada; bahsi geçen türden travmaya sahip olan randomize biçimde seçilmiş 15 adet vakanın tıbbi inceleme görüntüleri belirli safhalardan geçirilerek işlenip bu veriler 3 boyutlu baskı teknolojisi ile birebir kopyalara dönüştürülecek, üretilen modellerin vakaların tomografi verileri ile olan tutarlılıkları incelenecek, adli ve medikal kullanım alanları tanımlanacak ve elde edilen sonuçlar analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Bone analyses keeps a crucial place in forensic medical examinations that related to gunshot traumas. Through the bone analyses, findings on the evidence can be identified, weapons or forces causing the trauma can be characterized, and critical factors such as the life-threatening impacts of the trauma, as well as the direction and approximate distance of the defect object, can be determined. The patterns of these defects are typically observed as shapes like circular, elliptical/oval, or keyhole shapes. The structure of the trauma varies depending on the angle for the object (bullet core, pellets, etc.) enters the bone. Entrance and exit holes are two key characteristics in gunshot trauma to human bone. Fractures, categorized by shape around these wounds, can also be observed. Total number and shape of these fracture lines vary depending on the energy of the bullet core at the moment of impact to the bone. In cases where the bullet core's energy is high (which changes based on the bullet's velocity, size, and mass), radial fractures, concentric fractures, and multi-fragmentation defects could be observed. In injuries with low energy, linear fractures are typical. It has also been reported that there are cases where the fractures are not exist at all. There are some situations that the firearm caused bone traumas could be confused with sharp-force or blunt-force traumas. It is crucial to avoid such possible confusions to ensure the reliability of the inquiry in forensic investigations. Also examination and observation of the bone defects in a right way is essential; thus, the possible risk of confusion could be minimized. In our country, similar as worldwide, gunshot related incidents frequently happens, that resulting injuries of multiple degrees and, sometimes death. In such cases, for the solid progression of the investigation, the bone damage must be evaluated and identified using various methodological definitions, such as 'beveling force,' which provides a route and result to the investigation. Nowadays, especially in the leading countries with a few number of studies in this field of work, findings from forensic cases presented in courtrooms and related authorized laboratories, whether they involve soft tissue or bone can be preserved by creating replicas using 3D printing technology following medical imaging. In addition, these replicas, which can be produced at a very low cost and replicated in any desired quantity, provide a rapid and effective alternative for the investigations by overcoming challenges such as biological decaying, ethical concerns, and some legal procedures, which sometimes make transporting the original materials impossible. In this study, 15 randomly selected medical imaging data cases with trauma of the mentioned type, will be processed through specific stages, and these data will be transformed into exact replicas using 3D printing technology. The consistency of the produced models with the tomography data and the original cases will be examined, forensic and medical applications will be defined, and the obtained results will be analyzed.