Zearalenonun lipotoksisite üzerine etkilerinin insan böbrek hücrelerinde araştırılması
Investigation of the effects of zearalenone on lipotoxicity in human kidney cells
  1. Tez No: 928083
  2. Yazar: MÜBERRA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZDEN, DOÇ. ECEM FATMA KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Zearalenon (ZEA), Fusarium cinsi küf mantarları tarafından üretilen bir mikotoksin olup tahılları kontamine ederek gıdalar yoluyla insanlarda immünotoksik, hepatotoksik, hematotoksik, genotoksik, teratojenik ve karsinojenik etkiler gösterir. ZEA'nın metabolik yolaklar üzerinden toksik etkilere neden olması, insanlardaki maruziyet oranı da göz önünde bulundurulduğunda yüksek risk teşkil etmekte ve bu yöndeki toksik etki potansiyelinin değerlendirilmesini gerektirmektedir. Doktora tez çalışmasında ZEA'nın insan embriyonik böbrek hücrelerinde (HEK293) lipotoksisiteye neden olma potansiyelinin aydınlatılması amaçlanmıştır. HEK293 hücrelerinde MTT testine göre ZEA'nın IC50 değeri 24 saatlik maruziyet sonrası 96 µM olarak tespit edildi. 1-50 µM konsantrasyonlarda ZEA maruziyetinin karbonhidrat-lipit metabolizmasında rol alan genler (ACC1, ACC2, CPT1A, Fas, GLP1R, GLUT4, Leptin, LSDP5, PPARɣ) ve ER stresi ile ilişkili genlerin (ATF4, ATF6, CHOP, eIF2α, GRP78, IRE1, PERK) ekspresyon seviyelerini önemli ölçüde değiştirdiği gösterildi. Ayrıca, 1-50 µM konsantrasyonlarda 24 saat ZEA maruziyetinin western blot tekniği ile PPARɣ ve GRP78 proteinleri üzerinde anlamlı değişikliklere neden olduğu da görüldü. Lipit yoğunluğunda 10 ve 50 µM konsantrasyonlarda kontrole kıyasla sırasıyla 1,39 kat ve 1,79 kat anlamlı artış tespit edildi. Mitokondriyal membran potansiyelinin 50 µM konsantrasyonda %31 oranında anlamlı azalmasının yanı sıra hücre içi ATP seviyesinde de artan konsantrasyona bağlı olarak %51-83 oranında önemli derecede azalma olduğu belirlendi. Hücre içi Ca2+ konsantrasyonunda ve lizozomal aktivitede ise anlamlı olmayan değişiklikler meydana geldi. Tez çalışmasından elde edilen sonuçlar ile metabolik hastalıkların altında yatan mekanizmalardan biri olan lipotoksisite üzerine ZEA'nın etkileri konusunda literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Zearalenone (ZEA) is a mycotoxin produced by fungi of the genus Fusarium that contaminates cereals and causes immunotoxic, hepatotoxic, haematotoxic, genotoxic, teratogenic and carcinogenic effects in humans through food. The fact that ZEA causes toxic effects through metabolic pathways poses a high risk considering the exposure rate in humans and requires the evaluation of the toxic effect potential in this direction. In the present study, the potential of ZEA to induce lipotoxicity in human embryonic kidney cells (HEK293) was addressed. Based on the MTT assay in HEK293 cells, the IC50 value of ZEA was determined to a concentration of 96 µM after 24 hours of exposure. It was demonstrated that ZEA exposure at concentrations ranging from 1 to 50 µM resulted in significant alterations in the expression levels of genes associated with carbohydrate-lipid metabolism, including ACC1, ACC2, CPT1A, Fas, GLP1R, GLUT4, Leptin, LSDP5, PPARɣ. Furthermore, the study observed a significant upregulation of ER stress-related genes (ATF4, ATF6, CHOP, eIF2α, GRP78, IRE1, PERK). In addition, the investigation revealed that a 24-hour exposure to ZEA at concentrations ranging from 1 to 50 µM resulted in substantial alterations in the levels of the proteins (PPARɣ and GRP78) as determined by western blotting. Furthermore, it was observed that lipid density increased significantly by 1.39-fold and 1.79-fold at 10 and 50 µM concentrations, respectively, compared to the control. Conversely, mitochondrial membrane potential decreased significantly by 31% at the 50 µM concentration, and intracellular ATP level decreased significantly by 51-83% with increasing concentration. Intracellular Ca2+ concentration and lysosomal activity showed non-significant changes. The results obtained from the thesis study are expected to contribute to the literature on the effects of ZEA on lipotoxicity, one of the mechanisms underlying metabolic diseases.