Yüksek yağlı diyet ile obezite geliştirilen ratlarda spirulinave enginar yaprağı ekstraktının kan metabolitleri, oksidatifstres, karaciğer ve böbrek üzerine etkileri
Effects of spirulina and artichoke leaf extract on bloodmetabolites, oxidative stress, liver, and kidneys in ratswith obesity induced by high-fat diets
  1. Tez No: 928087
  2. Yazar: AHMET ARDA ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, yüksek yağlı diyet ile obezite geliştirilen ratlarda spirulina ve enginar yaprağı ekstraktının kan metabolitleri, oksidatif stres, karaciğer ve böbrek üzerine etkilerini araştırmaktır. Araştırmada, 10-12 haftalık yaşlarda, 200-250 g ağırlığında, 48 adet Wistar Albino ırkı erkek ratlar kullanıldı. Her bir grupta 8 adet rat olacak şekilde bir kontrol ve 4 adet deneme grubu oluşturdu. Araştırmayı, K (Kontrol) grubu (bazal diyet: spirulina ve enginar yaprağı ekstraktı kullanılmamıştır); Y (Yağlı) grubu (yağlı diyet: yemdeki toplam kalorinin yaklaşık %45'i yağdan sağlanmıştır); YS grubu (yağlı diyet+ %5 spirulina), YE grubu (yağlı diyet+400ppm enginar yaprağı ekstraktı) ve YSE grubu (yağlı diyet+%5 spirulina+400 ppm enginar yaprağı ekstratı) oluşturmuştur. Kontrol grubu ile yağlı gruplar arasında ortalama canlı ağırlıklar bakımından 4. haftadan itibaren istatistiksel bir farklılık tespit edilmiştir (P=0.002).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of spirulina and artichoke leaf extract on blood metabolites, oxidative stress, liver, and kidney function in rats with obesity induced by a high-fat diet. The study involved 48 male Wistar Albino rats aged 10-12 weeks, weighing 200-250 g. The rats were divided into one control and four experimental groups, each with 8 rats. The groups were: Group K (Control, basal diet without spirulina or artichoke leaf extract), Group Y (High-fat diet, where approximately 45% of total calories were derived from fat), Group YS (High-fat diet + 5% spirulina), Group YE (High-fat diet + 400 ppm artichoke leaf extract), and Group YSE (High-fat diet + 5% spirulina + 400 ppm artichoke leaf extract). From the 4th week, a statistically significant difference in average body weights was observed between the control and high-fat groups (P=0.002).