Farklı içerikli aktivasyon sonrası potansiyasyon önkoşullamalarının kadın basketbolcuların performanslarına etkisi
Effects of post activation potentiation applied with different contents on the performance of female basketball players
- Tez No: 928088
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı iki farklı protokolle uygulanan aktivasyon sonrası potansiyasyonunun kadın basketbolcularının performanslarına akut etkisini incelemektir. Bu amaçla çalışmaya Ankara ilinde bulunan Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Liginde, Türkiye Kadınlar Basketbol Liginde ve Türkiye Kadınlar Basketbol Gençler Liginde (U21) oynayan 20 kadın basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama süreci, aralarında en az 48 saat olacak şekilde 3 aşamadan oluşmuştur. Birinci ölçüm günü katılımcıların fiziksel özellikleri ve 1 tekrar maksimum skuat ağırlıkları belirlenmiştir. Daha sonra katılımcılar 2 farklı günde rastgele sırayla skuat içerikli ASP (SASP) ve pliometrik içerikli tuck jump ASP (PASP) egzersizleri yapmak üzere 2 farklı protokolü tamamlamışlardır. 2 ve 3. ölçüm günlerde katılımcılar standart ısınma protokolünün ardından 2 dk. dinlenme sonrası ön testte aktif sıçrama (AS) testine katılmışlardır. Ön test değerlendirmesinden 10 dakika sonra katılımcılar rastgele sırayla SASP ve PASP grubu protokolünü takip etmişlerdir. SASP uygulamasında katılımcılar 3X5 tekrar %85 1TM skuat hareketini 2 dk dinlenme aralığı ile, PASP uygulamasını ise 3X10 tekrar tuck jump hareketini her set arasında 30 sn dinlenerek yapmışlardır. ASP uygulamalarından hemen sonra 30.sn'de, 4-, 8-, 12- ve 16. dk'larda aktif sıçrama performansları tekrar ölçülmüştür. İki farklı ASP önkoşullamasının ölçüm zamana bağlı değişiminde 2x6 (ASPuygulaması x zaman) tekrarlı ölçümlerde çift yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmış ve F istatistiği anlamlı çıktığında Bonferonni post hoc analizi kullanılmıştır. ASP önkoşullamalarından elde edilen AS sonuçlarında iki farklı ASP uygulaması arasında fark istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (F(1-19)= 2,286; p>0,05; η2=0,107) tespit edilirken, ASP önkoşullaması ile zamana bağlı ASPA'da istatistiksel anlamlı bir fark tespit edilmiştir (F(5-95)= 3,721; p˂0,05; η2=0,164). Farkın 8. dk.'da elde edilen AS değerlerinden kaynaklandığı, bu değerlerin ön test ve 30. sn AS değerlerinden istatistiksel olarak daha iyi olduğu belirlenmiştir. Uygulanan ASP yöntemleri kadın basketbolcularda 8.dk.da etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the acute effects of post-activation potentiation (PAP) applied through two different protocols on the performance of female basketball players. For this purpose, 20 female basketball players competing in the Turkish Women's Basketball Super League, Turkish Women's Basketball League, and Turkish Women's U21 Basketball League in Ankara voluntarily participated in the study. The data collection process consisted of three stages, with a minimum interval of 48 hours between each. On the first measurement day, the participants' physical characteristics and one-repetition maximum (1RM) squat loads were determined. Subsequently, the participants completed two different protocols in a randomized order on two separate days: a squat-based PAP (SPAP) and a plyometric tuck jump-based PAP (PPAP) exercises. On the second and third measurement days, after a standardized warm-up protocol, the participants performed a countermovement jump (CMJ) test following a 2-minute rest period. Ten minutes after the pre-test evaluation, participants followed either the SPAP or PPAP protocol in a randomized order. In the SPAP protocol, participants performed 3x5 squats at 85% 1RM, with a 2-minute rest interval between sets. In the PPAP protocol, participants performed 3x10 tuck jumps, with a 30-second rest interval between sets. CMJ performances were reassessed at 30 seconds, 4-, 8-, 12-, and 16th minutes after the PAP applications. A two-way repeated-measures ANOVA (2x6; PAP type x time) was used to analyze the time-dependent changes in CMJ performance. When the F-statistic was significant, Bonferroni post-hoc analysis was conducted. The results indicated that there was no statistically significant difference between the two PAP protocols in terms of CMJ performance (F(1-19)= 2,286; p>0,05; η2=0,107). However, a statistically significant time-dependent effect of PAP was observed (F(5-95)= 3,721; p˂0,05; η2=0,164), with the difference primarily attributed to the CMJ values recorded at the 8th minute. These values were significantly higher than those recorded in the pre-test and at 30 seconds post-PAP, indicating that the applied PAP methods were effective at the 8th minute in female basketball players.