Şeffaf plak tedavilerinde kullanılan farklı ataşman tipleri ve konumlarının mandibular birinci premolar dişlerin rotasyon hareketine etkisinin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 928094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜRCAN GÜREL, PROF. DR. MUZAFFER GÜLYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Şeffaf plak tedavilerinde kullanılan ataşman şekillerinin ve konumlarının mandibular birinci premolar dişlerde rotasyon hareketine ve şeffaf plak retansiyonuna etkisini ayrıca canlı dokularda oluşan stres değerlerini sonlu elemanlar stres analiz metodu ile incelemek ve karşılaştırmaktır. Çalışma için mandibular dişli bir model oluşturulmuş birinci premolar diş 30° rotasyonlu modellenmiştir. Birinci premolar diş üzerine yatay dikdörtgen, dikey dikdörtgen, elipsoid, semi elipsoid ataşmanlar bukkal, lingual ve kombine bukkal ve lingual şekilde yerleştirilerek 13 ayrı grup oluşturulmuştur. Ataşmansız bir model kontrol grubu olarak oluşturulmuştur. 13 model üzerine birinci premolar dişe 0,25 mm'lik aktivasyon hareketi uygulanmıştır. Sonlu elemanlar stres analiz metodu ile şeffaf plak yer değiştirmesi, periodontal ligament (PDL) üzerinde oluşan Von mises stresler ve diş yer değiştirmeleri değerlendirilmiştir. PDL'de oluşan en yüksek stres değeri hem bukkal hem de linguale yatay dikdörtgen ataşman yerleştirilen grupta gözlemlenmiştir (0,1971 MPa). Şeffaf plaklarda en az yer değiştirme hareketi hem bukkal hem de linguale semi elipsoid ataşman yerleştirilen grupta gözlemlenmiştir (0,1441 mm). Dişteki en fazla yer değiştirme ise hem bukkal hem de linguale yatay dikdörtgen ataşman yerleştirilen grupta gözlemlenmiştir (0,1267 mm). Dişteki en az yer değiştirme ise sadece linguale dikey dikdörtgen ataşman yerleştirilen grupta gözlemlenmiştir (0,07283 mm). Ataşmanlı gruplar ataşmansız gruplara göre daha iyi retansiyon sağlamıştır. Yatay dikdörtgen ataşman yerleştirilmiş modellerde diğer modellere göre belirgin şekilde daha fazla diş hareketi gözlemlenmiştir. Diş hareketi sonucuna paralel olarak yatay dikdörtgen ataşman yerleştirilmiş gruplarda PDL'de oluşan Von mises stresleri daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and compare the effects of attachment shapes and positions used in clear aligner treatments on rotation movement and clear aligner retention in mandibular first premolar teeth. Additionally, the stress values formed in living tissues were investigated with a finite element stress analysis method. A mandibular model was created, and the first premolar tooth was modeled with 30° rotation. Horizontal rectangular, vertical rectangular, ellipsoid, semi ellipsoid attachments were placed on the first premolar tooth in buccal, lingual and combined buccal and lingual forms to create 13 separate groups. A model without attachment was created as a control group. 0.25 mm activation movement was applied. Clear aligner displacement, Von mises stresses formed on the periodontal ligament (PDL) and tooth displacements were evaluated with finite element stress analysis method. The highest stress value in PDL was observed in the group where horizontal rectangular attachments were placed both buccally and lingually (0.1971 MPa). The least displacement movement in clear aligners was observed in the group where semi ellipsoid attachments were placed both buccally and lingually (0.1441 mm). The highest displacement in the tooth was observed in the group where horizontal rectangular attachments were placed both buccally and lingually (0.1267 mm). The least displacement in the tooth was observed in the group where only vertical rectangular attachments were placed lingually (0.07283 mm). Groups with attachments provided better retention than groups without attachments. Significantly more tooth movement was observed in models with horizontal rectangular attachments compared to other models. In parallel with the tooth movement results, Von mises stresses in the PDL were higher in groups with horizontal rectangular attachments.