Deprem sonrası depremzedelerin yol güvenliğine yönelik tutumlarının ölçülmesi: Hatay ili örneği
Measuring the attitudes of earthquake victims towards road safety after the earthquake: the case of Hatay province
- Tez No: 928111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın temel amacı, afet durumlarında ulaşım güvenliğini etkileyen faktörleri anlamak ve bu bağlamda yol güvenliği stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu kapsamda, 2023 yılında Kahramanmaraş merkezli büyük depremin Hatay ilindeki yol-taşıt güvenliği (YTG), yolcu ve sürücü durumu (YSD) ve deprem sonrası farkındalık (DSF) faktörleri üzerindeki etkileri ve bu faktörler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Faktör yapılarını oluşturmak için, açık uçlu ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan 71 soruluk detaylı bir anket kullanılmıştır. Çoktan seçmeli sorular, kategorik ve sıralı ölçekli formatlarda tasarlanarak istatistiksel analizlere uygun veriler elde edilmiş, açık uçlu sorular ise katılımcıların bireysel deneyimlerini ve algılarını derinlemesine anlamaya yönelik olarak kullanılmıştır. Veri analizinde, tanımlayıcı istatistikler ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to understand the factors influencing transportation safety during disasters and, in this context, to contribute to the development of road safety strategies. Accordingly, the study examines the effects of the major 2023 Kahramanmaraş-centered earthquake on road-vehicle safety (RVS), passenger and driver conditions (PDC), and post-earthquake awareness (PEA) factors in the province of Hatay, as well as the relationships between these factors. To construct the factor structures, a detailed 71-question survey consisting of open-ended and multiple-choice questions was utilized. The multiple-choice questions were designed in categorical and ordinal scale formats to ensure data suitable for statistical analyses, while the open-ended questions aimed to deeply understand participants' individual experiences and perceptions. For data analysis, descriptive statistics and Structural Equation Modeling (SEM) were employed. The fit of the SEM model was validated with high levels of confirmation, as indicated by the RMSEA (0.03588), CFI (0.98267), and TLI (0.97715) values.