Konya-Sille yerleşim özellikleri ve Komesis Tes Panagias Kaya Oyma Kilisesi koruma önerisi
Konya-Sille settlement features and conservation proposal for Komesis Tes Panagias Rock-Hewn Church
- Tez No: 928115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BÜKEN CANTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu tez, Konya'nın Sille yerleşiminde bulunan Komesis Tes Panagias Kilisesi'ni inceleyerek, bütüncül bir yaklaşımla Sille'nin fiziksel, tarihi ve kültürel değerlerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Sille'nin Bizans ve Selçuklu medeniyetleriyle olan ilişkisi doğrultusunda, bölgenin kentsel ve mimari gelişimi analiz edilmiştir. Anadolu'daki kaya oyma kiliselerin genel özellikleri, yapım teknikleri ve malzeme kullanımı araştırılmış, Sille'deki kaya oyma ve yığma kiliseler belgelenerek Komesis Tes Panagias Kilisesi tarihi ve mimari çerçeve içinde bağlamsallaştırılmıştır. Kapsamlı bir saha çalışmasıyla kilisenin mekânsal organizasyonu, yapım sistemleri ve malzeme bileşimi detaylı olarak belgelenmiştir. Yapıyı etkileyen bozulma faktörleri ele alınarak koruma sorunları değerlendirilmiştir. Kilisenin tarihsel gelişimini anlamak amacıyla, Kapadokya'daki Ihlara ve Göreme Vadilerindeki kaya oyma kiliselerle karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Bu analizler ışığında, kilisenin farklı dönemlerde geçirdiği dönüşümleri ortaya koyan üç restitüsyon önerisi geliştirilmiştir. Son olarak, Sille ve Komesis Tes Panagias Kilisesi değerler, sorunlar ve potansiyelleri bakımından değerlendirilmiş ve elde edilen veriler doğrultusunda koruma önerileri sunulmuştur. Sille yerleşiminin yapılı, doğal ve sosyo-kültürel çevresi değerlendirilerek sürdürülebilir koruma stratejileri geliştirilmiş; Komesis Tes Panagias Kilisesi için temel ilkeler, müdahaleler, ziyaretçi yönetimi ve rota önerileri ele alınmıştır. Çalışma, Sille'deki kaya oyma kiliselerin belgelenmesine katkı sağlarken, bu miras alanlarının korunması ve yönetimi için önemli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Church of Koimesis Tes Panagias in the Sille settlement of Konya, adopting a holistic approach to comprehensively analyze Sille's physical, historical, and cultural values. The study explores the urban and architectural development of the region in relation to the Byzantine and Seljuk civilizations. It investigates the general characteristics, construction techniques, and material use of rock-hewn churches in Anatolia, documenting both rock-hewn and masonry churches in Sille to contextualize the Church of Koimesis Tes Panagias within its historical and architectural framework. Through extensive fieldwork, the church's spatial organization, construction systems, and material composition have been thoroughly documented. Factors causing deterioration and conservation issues have been assessed. To better understand its historical development, comparative analyses were conducted with rock-hewn churches in the Ihlara and Göreme Valleys of Cappadocia. Based on these analyses, three restitution proposals were developed to illustrate the church's transformations over different periods. Finally, Sille and the Church of Koimesis Tes Panagias were evaluated in terms of their values, challenges, and potentials, leading to conservation proposals. Sustainable conservation strategies were developed by assessing the built, natural, and socio-cultural environment of Sille. For the church, fundamental principles, interventions, visitor management, and route recommendations were outlined. This study contributes to the documentation of rock-hewn churches in Sille while providing essential knowledge for the preservation and management of these unique heritage sites.