Okul öncesi öğretmenlerinin sosyal medya fenomenlerinin okul öncesi paylaşımlarına yönelik görüşlerinin incelenmesi
An investigation of preschool teachers' opinions on social media influencers' preschool-related posts
  1. Tez No: 928132
  2. Yazar: ELİF EBRA AKKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi alanda sosyal medya araçlarını kullanarak paylaşım yapan fenomenler ile ilgi okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılacak katılımcılar amaçlı örneklem tekniklerinden olan amaçlı örnekleme tekniği kullanılarak seçilmiştir. Çalışma grubu İstanbul ilinde yaşayan ve halihazırda bir kurumda görev alan okul öncesi öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırma 01.06.2023-30.06.2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Görüşme soruları yapılandırılmamış olarak hazırlanmış olup 6 tane bilgi edinmeye yönelik çoktan seçmeli, 12 tane ise açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Nitel olarak toplanan verilerin analizi ise içerik analizi tekniğinden yararlanarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and evaluate the views of preschool teachers regarding influencers who share content using social media tools in the preschool field. The research was conducted using qualitative research methods, specifically the interview technique. Participants in the study were selected using the purposive sampling technique, specifically the homogeneous sampling method. The study group consists of preschool teachers currently working at an pre-school and parents of preschool-aged children living in Istanbul. The research was carried out between June 1, 2023, and June 30, 2023. Data for the study were collected using qualitative research methods, specifically through interviews. The interview questions were prepared in an unstructured format, consisting of six multiple-choice questions aimed at gathering information and twelve open-ended questions. The analysis of the qualitatively collected data was conducted using content analysis techniques.