Bilimkurgu sinemasındaki temsilleri ile biyoteknoloji ve yeni akrabalık
Biotechnology and new kinship with its representations in science fiction cinema
  1. Tez No: 928134
  2. Yazar: SAADET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAYAN KOVANLIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez, bilim kurgunun perspektifinden yararlanarak, biyoteknolojinin akrabalık biçimi ve ilişkilerine etkisini araştırıyor. Bu çalışmada en küçük akrabalık birimi olan biyogenetik ailenin yerine başka türlü aile ve akrabalık biçimlerinin imkanlarını tartışıyor. Metedolojik ve teorik çerçevesini Donna Haraway'in siborgdan yoldaş türlere uzanan geniş queer ailesi, antropoloji alanındaki 'yeni akrabalık' çalışmalarından ve Judith Butler'ın Antigone tragedyasının yorumundan alan çalışma, örneklemini bilim kurgu sinemasındaki figürler üzerinden gerçekleştiriyor. Yardımcı üreme teknolojileri ve cinsiyet değiştirme operasyonları yeni aile kombinasyonlarına olanak sağlarken, organ nakilleri ve palyatif tıbbın ilerlemesiyle insan ömrünün uzatılması ilaç ve cihaz desteğinin yanı sıra bakımı ve aile dışındaki bireylerle birlikte yaşamayı zorunlu hale getirdi. İnsan olmayan dostlarımız ve içine doğulan aile yerine seçilmiş birtakım ittifaklar; dostlukla, yoldaşlıkla oluşan yeni ilişki biçimlerinin kurulmasına vesile oldu. Değişen tüm bu ilişki biçimleri antropoloji alanında Yeni Akrabalık başlığı altında çıkan çalışmalar başta biyopolitika ve psikanaliz olmak üzere akrabalığı evcilleştirmek isteyen tüm disiplinleri etkiledi. LGBTİ+ bireylerin yaşam biçimleri ve talepleri ise sadece toplumsal alanda değil hukuk alanında da düzenlemeler yapılmasına neden oldu. Bu çalışmada bilim kurgu alanından seçtiğim Blade Runner 2049, Sınır ve Sense8 incelemeleriyle hangi akrabalıklar icat ediliyor ve bu akrabalıklarda karşılıklı bağımlılıklarımızı kabul ederek evrensel bir bakım tasavvuru içinde daha iyi yaşamanın ve ölmenin olanakları araştırılıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of biotechnology on kinship style and relationships, using the perspective of science fiction. In this study, the possibilities of other family types and kinship styles instead of the biogenetic family, which is the smallest kinship unit, are discussed. The study, which takes its methodological and theoretical framework from Donna Haraway's large queer family extending from cyborgs to companion species, 'new kinship' studies in the field of anthropology, and the interpretation of Judith Butler's tragedy Antigone, takes its example through figures in science fiction cinema. While assisted reproductive technologies and gender reassignment operations enable new family combinations, the extension of human life with the advancement of organ transplants and palliative medicine has necessitated care and living with individuals outside the family, as well as drug and device support. Some alliances chosen instead of our non-human friends and the family we were born into; It led to the establishment of new forms of relationships consisting of friendship and comradeship. All these changing relationships and the studies which published under the title of New Kinship in Anthropology have affected all disciplines that want to domesticate kinship, especially biopolitics and psychoanalysis. The lifestyles and demands of LGBTI+ individuals have led to regulations not only in the social field but also in the legal field. In this study, through the studies of Blade Runner 2049, Border, and Sense8, which I selected from the field of science fiction, what kinships are being invented and the possibilities of living and dying better within a universal care concept by accepting our interdependence in these kinships are investigated.