İnfertilite yaşayan kadınlara yönelik EMDR odaklı grupla psikolojik danışmanın etkililiği
Effectiveness of psychological counseling with an EMDR focused group for women experiencing infertility
- Tez No: 928154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM HASKAN AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmada ilk olarak infertilite yaşayan kadınların zorluk yaşadıkları alanları, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarını ve zorluklarla baş etmelerini kolaylaştıran faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda infertilite yaşayan kadınlarla nitel bir çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın diğer amacı ise infertilite yaşayan kadınlara yönelik geliştirilen EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) odaklı grupla psikolojik danışmanlık programının infertilite yaşayan kadınların algıladıkları stres, damgalanma, kadın toplumsal cinsiyet rolü stresi ve benlik saygıları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ise ön test - son test - izleme testi kontrol gruplu yarı deneysel desene dayalı bir çalışma yürütülmüştür. Nitel veriler infertilite yaşayan 8 kadın katılımcıdan toplanmış; nicel çalışma 7 deney ve 7 kontrol grubu olmak üzere infertilite yaşayan 14 kadın katılımcı ile tamamlanmıştır. Nitel verilerin toplanmasında, kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ön test, son test ve izleme testine ilişkin veriler ise İnfertilite Stresi Ölçeği, İnfertilite Damgalanma Ölçeği, Kadın Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği ve İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Nicel çalışmadan elde edilen sonuçlarda, infertilite yaşayan kadınların pek çok psikolojik ve toplumsal zorluk yaşamakta olduğu ve infertilite tanı ve tedavi sürecinde psikolojik danışmanlık desteğinin ve sosyal desteğin önemli olduğu görülmüştür. Nicel çalışmada ulaşılan sonuçlara göre, EMDR odaklı grupla psikolojik danışmanlık programına katılan kadınların kişisel alanda yaşadıkları infertilite stresi, algıladıkları damgalanma düzeyi ve kadın toplumsal cinsiyet rolü stresinin kontrol grubuna göre daha düşük; benlik saygılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmanın son bölümünde ayrıca deney grubunda yer alan katılımcıların süreç boyunca gösterdikleri değişime ilişkin uygulayıcı gözlem ve yorumlarına ve katılımcıların ifadelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study primarily aimed to identify the challenges faced by women experiencing infertility, their psychological counseling needs, and the factors that facilitate coping with these difficulties. To achieve this, a qualitative study was conducted with women experiencing infertility. The secondary aim of the study was to examine the impact of an EMDR-focused group psychological counseling program on perceived stress, stigma, gender role stress, and self-esteem among women experiencing infertility. For this purpose, a quasi-experimental design with pre-test, post-test, and follow-up test control groups was employed. Qualitative data were collected from 8 women experiencing infertility, while the quantitative study was completed with 14 participants, comprising 7 in the experimental group and 7 in the control group. For qualitative data collection, a personal information form and a semi-structured interview form were used. Data related to the pre-test, post-test, and follow-up test were gathered using the Infertility Stress Scale, the Infertility Stigma Scale, the Women's Gender Role Stress Scale, and the Two-Dimensional Self-Esteem Scale. The results of the qualitative study revealed that women experiencing infertility face numerous psychological and social challenges, and psychological counseling and social support are crucial during the diagnosis and treatment process. According to the quantitative findings, women who participated in the EMDR-focused group psychological counseling program reported lower levels of infertility stress, perceived stigma, and gender role stress, as well as higher levels of self-esteem compared to the control group. In the final section of the study, observations and comments from the practitioner regarding the changes demonstrated by participants in the experimental group throughout the process, as well as statements from the participants themselves, were included.