İmam-hatip lisesi öğrencilerinin inanç ve ibadet algısı
Faith and worship perception of imam-hatip high school students
- Tez No: 928155
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Gençliğin bir parçası olan İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin inanç ve ibadet algılarını, öğretmenlerin görüşleriyle de destekleyerek, yaşadıkları dönemin şartlarında çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma, karma yöntemle gerçekleştirilmiş bir araştırmadır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'nin 7 Bölgesi'nden 7 büyükşehirden (Adana, Bursa, Diyarbakır, Kayseri, Manisa, Trabzon, Van) farklı türlerdeki (Proje- Sosyal-Fen Ağırlıklı Lise) 7 İmam-Hatip Lisesi'nde öğrenim gören 950 öğrenci ve bu okullarda görev yapan 49 meslek dersi öğretmeni ile 69 kültür dersi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma, karma yöntem esaslı olduğundan nicel aşamada öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek uygulanmıştır. Nitel aşamada ise nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniğinin kullanıldığı bu çalışmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Verilerin analizinde nicel veriler için IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc. Chicago, IL) ve AMOS 21.0 paket programında, uygun istatistiksel yöntemlerden faydalanılmış, nitel veriler ise içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin inanç algılarının yüksek ibadet algılarının ise orta düzeyde olduğu, inanç ve ibadet algılarının bazı değişkenlerde anlamlı farklılık gösterdiği, bu durumun öğretmen görüşmelerinden elde edilen bulgularla uyuştuğu tespit edilmiştir. Ayrıca Z kuşağının din algılarının azaldığı, bazı zararlı dinî akımların ergenler arasında yaygınlaştığı şeklindeki görüşlerin, İmam-Hatip Lisesi öğrencileri için doğruluğu olmadığı da araştırmanın sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to show that the beliefs and worship perceptions of the Imam-Hatip High School, which is a part of the youth, do not differ according to various variables in the conditions of the period they live in, by supporting them with their treatments, is a mixed study. The sample of the study consists of 950 students studying in 7 Imam-Hatip High Schools of different types (Project-Social-Science Focused High Schools) from 7 metropolitan cities (Adana, Bursa, Diyarbakır, Kayseri, Manisa, Trabzon, Van) from 7 regions of Turkey. It consists of 49 vocational course teachers and 69 culture course teachers working in schools. Since the study was based on mixed methods, the scale developed by the researcher was applied to the students in the quantitative phase. In the qualitative phase, this study used the interview technique, one of the qualitative research methods, and semi-structured interview forms were used as data collection tools. In the analysis of the data, appropriate statistical methods were used in IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc. Chicago, IL) and AMOS 21.0 package program for quantitative data, and qualitative data were evaluated with content analysis. As a result of the research, it was determined that Imam-Hatip High School students' perception of belief was high and their perception of worship was moderate, that their perception of belief and worship showed significant differences in some variables, and this situation was consistent with the findings obtained from teacher interviews. In addition, among the results of the research, the views that Generation Z's perception of religion has decreased and some harmful religious movements have become widespread among adolescents are not true for Imam-Hatip High School students.