Mevcut ve güçlendirilmiş betonarme yapıların farklı paket programlar ile performans analizi
The performance analyses of existing and retrofitting reinforced concrete structures by different design software
  1. Tez No: 928161
  2. Yazar: ONUR İBRAHİM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HAKAN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (ABYYHY1975) şartlarınca projelendirilmiş, mevcut betonarme bir yapının Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY2018)'ne göre Sta4CAD, ETABS, Sap2000 paket programları ile performans analizleri yapılmıştır. Mevcut yapının durumu için ABYYHY1975'e göre Sta4CAD programında lineer analizleri yapılmış ve mevcut yapı için veriler elde edilmiştir. Devamında ise mevcut yapıya ve tez kapsamında güçlendirme çalışması yapılmış yapının yeni haline yukarıda belirtilen üç paket programda da Tek Modlu İtme Analizi uygulanarak performans değerlendirmeleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarında yapı performans seviyeleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the performance analysis of an existing reinforced concrete building, which was designed in accordance with the Regulation on Structures to be Built in Disaster Areas (ABYYHY1975), was carried out with Sta4CAD, ETABS, Sap2000 package programs according to the Turkish Building Earthquake Regulation (TBDY2018). For the condition of the current structure, linear analyzes were made in the Sta4CAD program according to ABYYHY1975 and data for the current structure was obtained. Subsequently, Single Mode Pushover Analysis was applied to the existing structure and the new state of the structure, which was strengthened within the scope of the thesis, and performance assessments were performed in all three package programs mentioned above. In the analysis results, structure performance levels were compared.