Üniversite öğrencilerinin dijital ayak izi ve etik kavramına ilişkin algılarının incelenmesi: Aksaray Üniversitesi örneği
Examining the perceptions of university students on the concept of digital footprint and ethics: Aksaray University example
- Tez No: 928182
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Geçmişten günümüze yaşanan teknolojik gelişim ve dönüşümler günümüzde de büyük bir hızla devam etmektedir. Gelişen ve dönüşen bu teknolojik ilerleme ile birlikte dijital dönüşüm, dijital etik, yapay zekâ teknolojileri, dijital veri, mahremiyet, gözetleme gibi kavramlar toplum gündeminde yerini almaktadır. İnsan hayatını kolaylaştıran ve hızlandıran teknolojik dönüşümler beraberinde bir takım etik problemleri de getirmiştir. Bu bağlamda yapılan çalışmada bireylerin dijital teknoloji kullanımları sonucunda oluşan dijital ayak izleri ve bu ayak izlerine karşı etik algı düzeyleri ve farkındalık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın yöntem kısmı için Aksaray Üniversitesi'nin çeşitli birimlerinde eğitimlerine aktif olarak devam eden toplamda 340 öğrencinin katılımı ile anket yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında katılımcıların etik kavramına ilişkin algıları genel anlamda yüksek, dijital ayak izi farkındalıkları yüksek ancak dijital ayak izi kavramına ilişkin bilgilerinin ise düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments and transformations experienced from the past to the present continue at a great pace today. With this developing and transforming technological progress, concepts such as digital transformation, digital ethics, artificial intelligence technologies, digital data, privacy, and surveillance are taking their place on the social agenda. Technological transformations that facilitate and accelerate human life have also brought with them a number of ethical problems. In this context, the study aims to examine the digital footprints formed as a result of individuals' use of digital technology and the ethical perception and awareness levels towards these footprints. For the method part of the study, a survey was conducted with the participation of a total of 340 students who actively continue their education in various units of Aksaray University. When the research results are examined, it was determined that the participants' perceptions of the concept of ethics were generally high, their digital footprint awareness was high, but their knowledge of the concept of digital footprint was low.