Öykülerle matematik öğretiminin dördüncü sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri ve tutumlarına etkisi
The effect of teaching mathematics with stories on the problem solving skills and attitudes of fourth grade students
- Tez No: 928187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Matematik hayatımızın her alanında kullandığımız bir disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat çeşitli nedenlerden ötürü bazı insanlar matematiğe karşı olumsuz bir tutum geliştirmekte ve uzak durmaktadır. Matematikte öğrencilerin en çok zorlandığı husus problem çözümüdür. Bu durumu kolaylaştırmak için öğrencilerin problemlere karşı bakış açısını değiştirecek yöntemler ve teknikler kullanılmalıdır. Bu araştırmada“öykülerle matematik öğretimi”tekniğinin öğrencilerin problem çözme becerisi ve tutumlarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntemin açımlayıcı sıralı deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında tek grup ön test- son test zayıf deneysel desen kullanılmış olup nitel kısmında ise içsel durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma grubu uygun örnekleme yoluyla seçilmiş olup Ankara ilinin Çankaya ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilkokulda öğrenim gören 19 (on dokuz) dördüncü sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Araştırmanın nicel verileri Çanakçı (2008) tarafından geliştirilen“Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği”, araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematik Başarı Testi”, Özpınar (2012) tarafından geliştirilen“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Öykülerle Matematik Öğretimi Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile elde edilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde toplanan nicel verilerin normallik dağılımına bakılmış olup bu doğrultuda parametrik ve non-parametrik testler ile analiz yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma dördüncü sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerinin kazandırılmasında öyküleme tekniğinin etkisini ortaya koyması açısından önemlidir. Çalışmada elde edilen sonuçlar incelendiğinde öykülerle matematik öğretiminin dördüncü sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerine katkı sağladığı görülmektedir. Öğrencilere uygulanan problem çözme becerisi ölçeği sonucunda elde edilen veriler arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bir başka sonuç ise öğrencilerin problem çözme başarılarını ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testinden elde edilen verilerdir. Bu veriler doğrultusunda ön test ve son test verileri karşılaştırıldığında öğrencilerin problem çözme başarısında anlamlı düzeyde bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilere uygulanan problem çözmeye yönelik tutum ölçeğinde ise öğrencilerin ön test ve son test verileri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu çalışmadaki nitel veriler incelendiğinde nicel veriler ve nitel verilerin birbirini desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılacak olan çalışmalarda ilkokul düzeyinde öykülerle matematik öğretiminin problem çözme becerisine etkisinin incelenmesi, deney ve kontrol gruplu olacak şekilde daha kapsamlı çalışmaların yapılması önerilmektedir. Bu çalışmanın öğretmenler, öğrenciler, araştırmacılar ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mathematics is a discipline that we encounter in every aspect of our lives and use in every field. However, for various reasons, many people develop a negative attitude towards mathematics and stay away from it. Problems are one of the most difficult subjects for students in mathematics. Therefore, various methods and techniques should be used in lessons to change students' perspectives on problems. This study aims to examine the effect of teaching mathematics through stories on students' problem-solving skills and attitudes. The explanatory sequential design of the mixed method was used in the study. In the quantitative part of the study, a single group pretest-posttest weak experimental design was used, and in the qualitative part, an internal case study was used. The study group of the study was selected through convenience sampling and consisted of 19 fourth-grade students studying in a primary school affiliated with the Ministry of National Education in the Çankaya district of Ankara. The quantitative data of the study were collected with the“Mathematics Problem Solving Attitude Scale”developed by Çanakçı (2008), the“Mathematics Achievement Test”developed by the researcher, and the“Problem Solving Skills Scale”developed by Özpınar (2012). The qualitative data of the study were obtained with the“Semi-Structured Interview Form for Teaching Mathematics with Stories”developed by the researcher. In the analysis of the data in the study, the normality distribution of the collected quantitative data was examined and analysis was conducted with parametric and non-parametric tests in this direction. The content analysis method was used in the analysis of the qualitative data. This study is important in terms of revealing the effect of the storytelling technique in acquiring problem solving skills of fourth-grade students. When the results obtained as a result of the study are examined, it is seen that teaching mathematics with stories contributes to the problem solving skills of fourth-grade students. It was determined that there was a significant difference between the data obtained as a result of the problem solving skill scale applied to the students. Another result obtained from the study is the data obtained from the achievement test developed by the researcher to measure the problem solving success of the students. When the pre-test and post-test data were compared in line with the obtained data, it was determined that there was a significant difference in the students' problem solving success. In the problem solving attitude scale applied to the students, no significant difference was found between the students' pre-test and post-test data. When the qualitative data in this study was examined, it was concluded that the quantitative and qualitative data supported each other. In the studies to be conducted, it is recommended to examine the effect of teaching mathematics with stories at the primary school level on problem solving skills and to conduct more comprehensive studies with experimental and control groups. It is thought that this study will contribute to teachers, students, researchers and literature.