The impact of ESG scores on portfolio performance: Evidence from developed and developing countries
ESG skorlarının portföy performansı üzerindeki etkisi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden bulgular
- Tez No: 928189
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇANKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Maliye, İşletme, Econometrics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Son yıllarda önemi daha da artan sürdürülebilirlik, insanoğlunun geleceğini içeren konuları barındırması nedeniyle önemli bir konudur. Mevcut ekonomik ve politik sistemlerin temellerinin dünya kaynaklarının bol, çevre ve yaşam dengesi hassasiyetinin düşük bir dönemde gelişmiş olması nedeniyle geleceğimiz tehlike altındadır. Bu sorunun fark edilmesi, anlaşılması ve gereken önlemlerin alınması ciddi öneme sahiptir. Bugün sahip olduğumuz çevre ve iklim sorunları, sosyal ve ekonomik eşitsizlikler politik ve ekonomik sistemlerimizin bir sonucudur. Bu bakımdan son on yılda hükümetler, uluslararası kurumlar ve bilim insanları insan faaliyetleri nedeniyle üzerinde yaşadığımız gezegene verilen hasarın boyutunu anlamak, tespit etmek, verilen hasarın önüne geçebilmek ve gelecekte neler olabileceğine dair tahminlerde bulunmaktadır. Ayrıca mevcut sistemlerimizin sonucu olarak ortaya çıkan hastalıkların, sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin etkileri birçok hükümet, uluslararası organizasyonlar, araştırmacılar ve bilim insanları tarafından araştırılmaktadır. Bugünlerde çeşitli disiplinlerden bilim insanlarının ilgisini daha çok çeken ve değerli bir konu olarak görülen sürdürülebilirlik, finans bilimi için de yüksek öneme sahiptir. Finansal açıdan sürdürülebilirlik, makro düzeyde ülke içerisindeki kaynak ve imkanların gelecek nesillerin de ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde kullanımını ve yönetimini içermektedir. Hükümetlere ait çevre, sosyal ve yönetim gibi çeşitli kararların uzun vadedeki etkilerinin karşılanabilir finansal maliyetlere sahip olması önemlidir. Sürdürülebilir finans mikro açıdan ise ulusal ve uluslararası firmaların içerisinde bulundukları toplum ile uyum içerisinde, çevre konularına hassas, sosyal konulara duyarlı ve yönetim konularında yüksek standartların bulunmasını temel almaktadır. Tüm firmaların değer ve kâr yaratmak ana hedefiyle kurulduğu günümüzde, firmaların çevre ve toplum gibi çeşitli farklı konularda yönlendirilmesi basit bir konu değildir. Bu özellikleri ve amaçları nedeniyle sürdürülebilir finans önemli bir düşünce sistemidir. Firmaların faaliyetlerini sürdürürken etkileşimde bulunduğu çeşitli alanlar ile ilişkileri önemlidir. Her sektör ve firmanın faaliyetleri ile etkileşimde bulunduğu taraflar üzerinde farklı etkileri bulunmaktadır. Her firmanın toplum ve sosyal yaşam üzerindeki etkisi farklı olabildiği gibi bazı firmaların çevre üzerinde daha çok etkisi bulunurken bazılarının daha az etkisi bulunmaktadır. Günümüzün sürdürülebilirlik sorunları sanayileşme ile başlayan hükümet ve firma faaliyetlerinin kontrolsüz biçimde üretim ve kâr odaklılığından kaynaklanmaktadır. Yüzyıllardır devam eden üretim odaklı anlayışın, hükümetler ve firmaların çevre, toplum, çalışanlar ve yönetim gibi konuları ikinci planda tutması nedeniyle ortaya çıkardığı iklim değişikliği, kuraklık, pandemiler, yüksek şehirleşme ve tedarik zinciri problemleri gezegenimizi her gün daha fazla yaşanmaz hale getirmektedir. Firmaların sürdürülebilirlik açısından bu yüksek önemi nedeniyle, faaliyetlerinin çevre ve toplum ile uyumunun ölçülmesi ve değerlendirilmesi önemlidir. Bu kapsamda geliştirilen ESG (Environmental, Social and Governance) skorları firmaların faaliyetleri esnasında çevre, toplum ve yönetim konularındaki performansının değerlendirilmesini içermektedir. Genellikle yıllık olarak hesaplanan ESG skorları, bir firmanın faaliyetleri esnasında çevreye verdiği zararın miktarı ve firma tarafından verilen zararın önlenmesine yönelik çabaların değerlendirilmesini içermektedir. Ayrıca firmanın faaliyetlerini bulundurduğu ülkedeki toplum ile uyumu ve hassasiyetinin de değerlendirildiği ESG skorları, firmaların kurumsal yönetim ilkelerine uyumu ile kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin de değerlendirilmesini içermektedir. Bu tez çalışmasının ana hedefi firmaların sürdürülebilirlik değerlendirmelerinin, yani ESG skorlarının varlık fiyatlama modelleri üzerinde bir etkisi olup olmadığını anlamak ve sürdürülebilirlik skorlarının varlık fiyatlama modellerine entegrasyonudur. Çünkü artan sürdürülebilirlik bilincinin yaygınlaştırılması, yatırımcıların çevre ve toplum dostu sürdürülebilir firmalara özendirilmesi sürdürülebilir olmayan ya da olmak konusunda yeterli motivasyona sahip olmayan firmaların harekete geçirilmesinde önemlidir. Özellikle büyük ve eski firmaların üretim ve yönetim faaliyetlerinin sürdürülebilirlik doğrultusunda revize edilmesi maliyetli ve zaman alıcıdır. Bundan dolayı firmaların sürdürülebilirlik konusunda isteksiz oluşu ve hatta bazı firmaların yeşile boyama stratejilerine sahip olması kaçınılmazdır. Sürdürülebilirlik skorları ile varlık fiyatları arasındaki ilişkinin tespiti ve ispatı ile yatırımcıların sürdürülebilirlik temelli yatırım araçlarına, fonlara ve endekslere yönlendirilmesi önemlidir. Her ne kadar hükümetler, bakanlıklar, denetleyici kurumlar ve toplumun firmalar üzerindeki sürdürülebilirlik baskısı bulunsa da bu baskıya ait etki sınırlıdır. Bu bağlamda firmaların sürdürülebilirliğin bireysel-kurumsal yatırımcılar ve fonlar tarafından talep edilmesinin daha etkili olacağı düşünülmektedir. Bu amaç doğrultusunda varlık fiyatlama modellerine dahil edebilmek için firmaların ESG skorları kullanılarak iki farklı değişken oluşturulmuştur. ESG skorlarının entegre edilmesinde Nobel Ekonomi Ödüllü ekonomist Eugene Fama ve Kenneth R. French tarafından 2015 yılında yayınlanan“A five-factor asset pricing model”baz alınmıştır. Bu kapsamda gelişmekte olan ülkelerden Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika, Endonezya, Rusya ve Türkiye'de faaliyet gösteren ve verilerine Refinitiv Eikon veritabanı aracılığı ile ulaşılabilen 310 firmaya ait veriler kullanılmıştır. Analiz sonuçlarını gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler kapsamında mukayese edebilmek için gelişmiş ülkelerde faaliyet gösteren firmaların verileri de kullanılmıştır. Bu nedenle Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren 1465 firmaya ait veriler de çalışmaya dahil edilmiştir. Toplamda 1765 firmaya ait verilerin kullanıldığı ve analizlerin ülke bazında yapıldığı çalışmada 2010-2022 yılları arasındaki veriler ile analizler yapılmıştır. Firmaların çalışmaya dahil edilmesi ve hariç bırakılmasında baz alınan çalışmadaki yöntemler kullanılmıştır. Fama ve French 5-faktör modeline entegrasyonu hedeflenen ilk değişken, analizin yapıldığı ülkede faaliyet gösteren yüksek ESG skoruna sahip firmalar ile düşük ESG skoruna sahip firmalardan oluşan portföyler arasındaki yıllık getiri farkını temsil etmektedir. Oluşturulan ilk değişken firmalara ait sadece yıllık ESG skor performansını dikkate almaktadır, bu nedenle ardışık yıllar arasındaki değişimle ilgili bilgi içermemektedir. Bu nedenle ikinci ESG değişkenimiz, firmaların yıllara özgü ESG skor büyüme/küçülme oranlarını dikkate alarak oluşturulmuştur. İkinci ESG değişkenimiz yıllara göre yüksek ESG skoru büyüme oranına sahip firmalardan oluşan portföy ile düşük ESG skoru büyüme oranına sahip firmalardan oluşan portföy arasındaki getiri farkını temsil etmektedir. Sürdürülebilirlik skorları ile oluşturulmuş her iki yeni değişken ayrı ayrı olarak modele dahil edilmiştir ve analizler yapılmıştır. Her ülkeye ait iki modelin test edildiği bu çalışmada 28 farklı analiz yapılmıştır. Yapılan analizlerin her biri için çeşitli ön testler, varsayımdan sapma testleri yapılmış ve uygun güçlü dirençli tahminciler kullanılmıştır. 14 ülkeye ait yapılan analizler sonucunda ülkelere ilişkin her iki modele ait sonuçlar farklılıklar göstermektedir. Firmaların sürdürülebilirlik skorları ile oluşturulmuş değişkenin dahil edildiği model sonuçları Türkiye, Fransa, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri için istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar vermiştir. ESG skoruna ait bu anlamlı sonuçlar getiriler üzerinde sadece Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde pozitif etkiye sahiptir. Firmaların ESG skorlarındaki büyüme oranını dikkate alan ikinci ESG değişkeninin dahil edildiği model sonuçları ise Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya, Türkiye, Kanada, Fransa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 9 ülkede istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. İstatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip ikinci değişkene ait sonuçlar yalnızca Hindistan, Kanada ve Birleşik Krallık'ta getiriler üzerinde pozitif etkiye sahiptir. ESG skorları ile oluşturulmuş değişkenlerin istatistiksel olarak anlamlı fakat getiriler üzerinde negatif etkiye sahip olduğu anlaşılan ülkeler için birden fazla neden bulunabilir. İlk olarak bu ülkelerde sürdürülebilirlik faaliyetlerinin firmalar için maliyet artırıcı etkisinin hisse senedi performansında etkisi olduğu düşünülebilir. Bununla birlikte ilgili ülkelerde yatırımcıların sürdürülebilirlik bilincinin düşüklüğü ESG temelli portföylerin getiri avantajını etkilemiş olabilir. Ayrıca veri, analiz biçimi ve analiz sonuçları bu etkinin görülmesi üzerinde yeterince ayrıntıya sahip olmamış olabilir. Sonuç olarak, bu çalışma günümüzün artan sürdürülebilirlik bilincinin ve sürdürülebilir finans anlayışının bir parçasıdır. Gelecekte sürdürülebilirlik konusunun önemini daha da artıracağı düşünülmektedir. Bu çalışmaya ait sonuçlar geniş bir veri seti ve zaman aralığını baz almakta ve yıllık ESG skoru kullanmaktadır. Gelecek çalışmalarda farklı veri kaynaklarından farklı veri sıklığı ve zaman aralığı verileri kullanılarak farklı sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Sustainability, which has become increasingly important in recent years, is an important issue because it includes issues that include the future of humanity. Our future is in danger because the foundations of the current economic and political systems were developed in a period when the world's resources were abundant, and the sensitivity to the environment and life balance was low. It is of great importance to recognize, understand, and take the necessary precautions for this problem. The environmental and climate problems and social and economic inequalities result from our political and economic systems. In this respect, in the last decade, governments, international institutions, and scientists have been trying to understand, detect, and prevent the extent of the damage done to the planet we live on due to human activities and make predictions about what may happen in the future. In addition, the effects of diseases and social and economic inequalities that arise as a result of our current systems are being investigated by many governments, international organizations, researchers, and scientists. Sustainability, which attracts the attention of scientists from various disciplines and is seen as a valuable issue these days, is also of great importance for the field of finance. Financial sustainability includes using and managing resources and opportunities within the country at a macro level to meet the needs of future generations. The long-term impacts of government environmental, social, and governance decisions must have affordable financial costs. Sustainable finance is based on the micro perspective that national and international companies are in harmony with their society, sensitive to environmental and social issues, and have high governance standards. Today, where all companies are established with the primary goal of creating value and profit, it is not simple to direct companies on various issues such as the environment and society. Due to these features and purposes, sustainable finance is an important thought system. Companies' relationships with the various areas they interact with while continuing their activities are important. Each sector and company have different effects on the parties they interact with through their activities. Each company's impact on society and social life may be different. Some companies have more impact on the environment, while others have less impact. Today's sustainability problems stem from the uncontrolled production and profit-oriented nature of government and company activities that began with industrialization. The climate change, drought, pandemics, high urbanization, and supply chain problems that have emerged due to the production-oriented approach that has been going on for centuries, governments and companies keeping issues such as environment, society, employees, and management in the background, are making our planet more and more uninhabitable every day. Due to the high importance of companies in terms of sustainability, it is important to measure and evaluate the compliance of their activities with the environment and society. ESG (Environmental, Social, and Governance) scores developed in this context include the evaluation of the performance of companies in environmental, social, and management issues during their activities. ESG scores, which are usually calculated annually, include the evaluation of the amount of damage a company causes to the environment during its activities and the efforts of the company to prevent the damage. In addition, ESG scores, which evaluate the company's compliance and sensitivity with the society in the country where it operates, also include the evaluation of companies' compliance with corporate governance principles and corporate social responsibility activities. The main objective of this thesis is to understand whether the sustainability assessments of companies, namely ESG scores, have an impact on asset pricing models and to integrate sustainability scores into asset pricing models. Because increasing sustainability awareness and encouraging investors to environmentally and socially friendly sustainable companies are important in mobilizing companies that are not sustainable or do not have sufficient motivation to be sustainable. Revising the production and management activities of large and old companies in line with sustainability is exceptionally costly and time-consuming. Therefore, it is inevitable that companies will be reluctant to go about sustainability, and some companies even have greenwashing strategies. It is important to determine and prove the relationship between sustainability scores and asset prices and to direct investors to sustainability-based investment instruments, funds, and indices. Although there is sustainability pressure from governments, ministries, regulatory bodies, and society on companies, the impact of this pressure is limited. In this context, it is thought that it will be more effective for companies to demand sustainability from individual and institutional investors and funds. For this purpose, two different variables were created using the companies' ESG scores to include them in the asset pricing models. The integration of ESG scores was based on“A five-factor asset pricing model,”published in 2015 by Nobel Prize-winning economists Eugene Fama and Kenneth R. French. In this context, data from 310 companies operating in China, India, Brazil, Mexico, Indonesia, Russia, and Turkey from developing countries, whose data can be accessed through the Refinitiv Eikon database, were used. In order to compare the analysis results within the scope of developed and developing countries, data from companies operating in developed countries were also used. Therefore, data from 1465 companies operating in Canada, France, Germany, Italy, Japan, the United Kingdom, and the United States were also included in the study. In the study, data from a total of 1765 companies were used, and the analyses were conducted on a country basis. The analyses were conducted using data from 2010 to 2022. The methods in the study were used to include and exclude companies from the study. The first variable, which is aimed to be integrated into the Fama and French 5-factor model, represents the annual return difference between portfolios consisting of high ESG score companies operating in the country where the analysis is conducted and low ESG score companies. The first variable created only takes into account the annual ESG score performance of the companies. Therefore, it does not contain information about the change between consecutive years. Therefore, our second ESG variable is created by considering the companies' ESG score growth/downsizing rates specific to the years. Our second ESG variable represents the return difference between the portfolio consisting of companies with high ESG score growth rates and those with low ESG score growth rates according to the years. Both new variables created with sustainability scores were included in the model separately, and analyses were conducted. In this study, two models for each country were tested, and 28 different analyses were conducted. Various pre-tests and deviation-from-assumption tests were conducted for each analysis, and appropriate strong-resistant estimators were used. The analyses conducted for 14 countries show differences in the results of both models. The model results, including the variable created with the companies' sustainability scores, yielded statistically significant results for Turkey, France, Japan, the United Kingdom, and the United States. These significant results regarding the ESG score positively affect returns only in Turkey and the United States. The model results, including the second ESG variable, which takes into account the growth rate in the companies' ESG scores, were found to be statistically significant in nine countries: China, India, Brazil, Russia, Turkey, Canada, France, the United Kingdom, and the United States. The results of the second variable with a statistically significant effect have a positive effect on returns only in India, Canada, and the United Kingdom. There may be more than one reason for the countries where the variables created with ESG scores are statistically significant but have a negative effect on returns. First of all, it can be thought that the cost-increasing effect of sustainability activities for companies in these countries affects stock performance. However, the low sustainability awareness of investors in the relevant countries may have affected the return advantage of ESG-based portfolios. In addition, the data, analysis format, and analysis results may not have been detailed enough to show this effect. In conclusion, this study is part of today's increasing awareness of and understanding of sustainability in finance. It is thought that the importance of sustainability will increase in the future. The results of this study are based on a wide data set and time period and use an annual ESG score. In future studies, different results can be obtained by using different data frequencies and time periods from different data sources.