Nervous system and bladder alterations following mesenchymal stem cell administrations in rats with interstitial cystitis / bladder pain syndrome
İnterstisyel sistit/ağrılı mesane sendromu oluşturulmuş sıçanlarda mezenkimal kök hücre uygulaması sonrasında sinir sistemi ve mesane üzerindeki değişikliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 928195
  2. Yazar: KAZİBE KOYUNCU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT SEVAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET İnterstisyel Sistit/Ağrılı Mesane Sendromu Oluşturulmuş Sıçanlarda Mezenkimal Kök Hücre Uygulaması Sonrasında Sinir Sistemi ve Mesane Üzerindeki Değişikliklerin İncelenmesi İnterstisyel sistit/ ağrılı mesane sendromu (İS/MAS); bakteriyel bir enfeksiyon veya bilinen bir patoloji (endometriozis, idrar yolu enfeksiyonu, tümör vb.) yokluğunda ani işeme hissi, sık idrara çıkma, pelvik ağrı ve artmış gece idrara çıkma sıklığı ile karakterize bir sendromdur. İS/MAS, yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan bir durumdur. İS/MAS'ın etyolojisi hala net aydınlatılmamış olup konvansiyonel tedavi yaklaşımları arasında oral tedaviler (hidroksizin, pentosan polisülfat), intravezikal tedaviler ve cerrahi seçenekler bulunmaktadır. Mesane duvarına uygulanan kök hücre tedavisinin İS/MAS'daki en önemli semptomlardan olan kronik ağrı oluşumundaki nöroinflamasyon süreçlerine olan etkisi ile ilgili literatürde yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışması ile sıçanlarda oluşturulmuş İS/MAS modelinde mesane duvarına kök hücre tedavisi uygulanması sonrasında mesanede ve de sinir sistemindeki değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma için kontrol grubu, İS/MAS grubu ve de kök hücre tedavi grubu 8'er 6-8 haftalık Winstar sıçanları içerecek şekilde oluşturuldu. Sıçanlarda kronik İS/MAS modeli gelişimi için lipopolisakkarit/ protamin sülfat (LPS/PS) intravezikal olarak 5 hafta boyunca, haftada bir kez uygulandı. İzole edilmiş olan insan umblikal kord kök mezenkimal hücreleri (UK-MKH) mesane duvarına enjekte edildi. UK-MKH uygulamasından 1 hafta sonra sıçanlar sakrifiye edildi ve mesaneleri ve spinal kordu parafine gömüldü. Mesane parafin kesintilerinden mesane inflamasyon skoru hematoksilen eozin boyaması ile, mast hücre sayısı ve lokalizasyonu toluidin mavisi ile incelendi. Spinal kord parafin kesitlerinden immünhistokimyasal analizinde anti-Iba1 ve anti-TNFα nöroinflamasyon mediatörlerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nervous System and Bladder Alterations Following Mesenchymal Stem Cell Administration in Rats with Interstitial Cystitis/Bladder Pain Syndrome Interstitial cystitis/painful bladder syndrome (IC/BPS) is a syndrome characterized by a sudden urge to urinate, frequent urination, pelvic pain, and increased nighttime urination in the absence of a bacterial infection or known pathology (endometriosis, urinary tract infection, tumor, etc.). IC/BPS is a condition that significantly reduces the quality of life. The etiology of IC/BPS is still not clearly understood, and conventional treatment approaches include oral treatments (hydroxyzine, pentosan polysulfate), intravesical treatments, and surgical options. There is no study in the literature on the effect of stem cell therapy applied to the bladder wall on neuroinflammatory processes in the formation of chronic pain, which is one of the most important symptoms in IC/BPS. This thesis study aimed to examine the changes in the bladder and nervous system after stem cell therapy was applied to the bladder wall in the IC/BPS model created in rats. The control group, the IC/BPS group and the stem cell treatment group were formed as 8 Winstar rats, each 6-8 weeks old. For the development of the chronic IC/BPS model in rats, lipopolysaccharide/protamine sulfate (LPS/PS) was administered intravesically once a week for 5 weeks. Isolated human umbilical cord stem mesenchymal cells (UK-MSCs) were injected into the bladder wall. Rats were sacrificed 1 week after the UK-MSCs administration and their bladders and spinal cords were embedded in paraffin. Bladder inflammation score was examined with hematoxylin eosin staining from bladder paraffin cuts, and mast cell count and localization were examined with toluidine blue. Anti-Iba1 and anti-TNFα neuroinflammation mediators were examined in immunohistochemistry analysis from spinal cord paraffin cuts.