C-reaktif protein-Albümin-Lenfosit (CALLY) indeksinin, pankreatikoduodenektomi yapılan pankreas başı adenokarsinomlarındaki prognoz tayinine yararlılığı
The utility of the C-reactive protein-Albumin-Lymphocyte (CALLY) index in prognostic assessment of pancreatic head adenocarcinomas undergoing pancreaticoduodenectomy
  1. Tez No: 928216
  2. Yazar: KUBİLAY FURKAN IŞIKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKHAN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş-Amaç: Vücut inflamasyon yanıtı, kanserin belirgin özelliklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Artan kanıtlar, vücut inflamasyon yanıtının kanserin gelişiminde, ilerlemesinde ve metastazında önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Çeşitli preoperatif inflamasyon tabanlı prognostik belirteçler kanser hastalarında uzun dönem sağ kalımı tahmin etmek için bildirilmiştir. Biz de bu çalışmada pankreatikoduodenektomi yapılan pankreas başı adenokarsinom hastalarında CALLY indeksinin prognostik ilişkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada pankreas başı adenokanseri nedeniyle 2010 2021 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde pankreatikoduodenektomi yapılan 101 hastanın prospektif tutulan verilerini retrospektif olarak inceledik. Hastaların demografik verileri, intraoperatif ve postoperatif sonuçları, patolojik özellikleri, prognostik faktörleri ve sağkalımları değerlendirildi. Bulgular: Hastalar ROC analizine göre oluşturulan cut-off değerine göre 2 gruba ayrıldı. Cut-off değeri 1,38 olarak bulundu. CALLY indeksi düşük olan grup 58 hasta, yüksek olan grup 43 hastadan oluştu. Yaş faktörü CALLY indeksi yüksek olan grupta anlamlı olarak daha düşük olarak saptandı(p:0,04). ASA skoru, BMI, CEA ve CA19-9 değerlerinde iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı(p>0,05). Preoperatif ERCP ile stent varlığı, preoperatif perkütan drenaj, intraoperatif transfüzyon ihtiyacı, postoperatif transfüzyon ihtiyacı, tümör çapı, çıkarılan toplam lenf nodu sayısı ve metastatik lenf nodu sayısında iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı(P>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The systemic inflammatory response is widely recognized as a hallmark of cancer. Increasing evidence suggests that the systemic inflammatory response plays a critical role in cancer development, progression, and metastasis. Various preoperative inflammation-based prognostic markers have been reported to predict long-term survival in cancer patients. In this study, we aimed to investigate the prognostic significance of the CALLY index in patients with pancreatic head adenocarcinoma undergoing pancreaticoduodenectomy. Materials and Methods: In this study, we retrospectively analyzed the prospectively collected data of 101 patients who underwent pancreaticoduodenectomy for pancreatic head adenocarcinoma between 2010 and 2021 at Çukurova University Faculty of Medicine, Balcalı Hospital. The patients' demographic data, intraoperative and postoperative outcomes, pathological characteristics, prognostic factors, and survival rates were evaluated. Results: Patients were divided into two groups based on the cut-off value determined by ROC analysis, which was identified as 1.38. The low CALLY index group included 58 patients, while the high CALLY index group comprised 43 patients. Age was significantly lower in the high CALLY index group (p = 0.04). No significant differences were observed between the groups in terms of ASA score, BMI, CEA, and CA19-9 levels (p > 0.05). Additionally, there were no significant differences between the groups concerning the presence of preoperative ERCP with stent placement, preoperative percutaneous drainage, intraoperative transfusion requirements, postoperative transfusion needs, tumor size, total number of lymph nodes removed, or the number of metastatic lymph nodes (p > 0.05).However, intraoperative and postoperative complications, reoperation needs, unplanned hospital visits, and 30- and 90-day postoperative mortality rates were significantly higher in the low CALLY index group (p < 0.05). Three-year survival was also significantly lower in the low CALLY index group (p < 0.05). Conclusion: The CALLY index, calculated using serum CRP, albumin, and lymphocyte count, may be useful in predicting long-term outcomes in patients with pancreatic head adenocarcinoma undergoing pancreatoduodenectomy. Our findings suggest that the CALLY index could serve as a promising prognostic tool for stratifying these patients. However, further studies involving larger patient populations and multicenter trials are needed to validate its utility.