Hemşirelerin mesleki profesyonellik düzeyi ile kaliteli hemşirelik bakımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between nurses' level of professionalism and quality nursing care
  1. Tez No: 928244
  2. Yazar: FATİMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM HAKVERDİOĞLU YÖNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma hemşirelerin mesleki profesyonellikleri ile kaliteli hemşirelik bakımı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dahiliye, cerrahi ve kadın doğum kliniklerinde çalışan hemşirelerle gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Nisan 2024 ve Haziran 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmayı kabul eden 252 hemşire ile araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hemşirelerle yüz yüze görüşme yapılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında; Sosyodemografik Özellikler Formu, Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri (MPTE) ve Kaliteli Hemşirelik Bakım Ölçeği kullanılmıştır. Sürekli verilerde (ölçek skorları), cinsiyet gibi ikili grupları karşılaştırmak için normal dağılım gösterdiğinde bağımsız gruplarda t-testi, normal dağılım göstermediğinde Mann-Whitney U testi kullanılacaktır. İkiden fazla bağımsız değişken arasında ölçek skorlarının karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA veya Kruskal-Wallis (non-parametrik koşulda) testi kullanılmıştır. Ölçekler, alt boyutlar ve diğer değişkenlerin birbiriyle ilişkisi Pearson's veya Spearman's rho korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Hemşirelerin yaş ortalaması 32,31±6,96 yıl, %76,6'sı kadın, %82,9'u lisans mezunu ve %54'ü dahili servislerde çalışmaktadır. MPTE ve Kaliteli Hemşirelik Bakım Ölçeğinin toplam puanları incelendiğinde; MPTE puan ortalamasının 135,09±13,10, Kaliteli Hemşirelik Bakım Ölçeği puan ortalamasının 172,69±15,08, fiziksel çevre alt boyut puan ortalamasının 26,99±3,65, hemşirelik bakım faaliyetleri alt boyut puan ortalaması 119,43±10,50 ve hasta sonuçları alt boyut puan ortalamasının 26,27±3,43 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between nurses' professional attitudes and the quality of nursing care. The research was carried out with nurses working in the internal medicine, surgery, and obstetrics clinics of Batman Training and Research Hospital. Data for the study were collected between April 2024 and June 2024. A total of 252 nurses who met the inclusion criteria and agreed to participate were included in the study. The data were obtained from nurses through face-to-face interviews conducted by the researcher. The data collection tools included the Sociodemographic Characteristics Form, the Professional Attitudes Inventory in Nursing (PAIN), and the Quality of The Nursing Care Scale (QNCS). For continuous variables (such as scale scores), the independent samples t-test was used to compare binary groups, such as gender, when data were normally distributed; otherwise, the Mann-Whitney U test was employed. For comparisons of scale scores among more than two independent variables, one-way ANOVA or Kruskal-Wallis (for non-parametric conditions) tests were utilized. The relationships between scales, subdimensions, and other variables were assessed using Pearson's or Spearman's rho correlation analysis. The average age of the nurses was 32.31±6.96 years, with 76.6% being female, 82.9% holding a bachelor's degree, and 54% working in internal medicine units. The mean total score for PAIN was 135.09±13.10, while the total mean score for QNCS was 172.69±15.08. The mean scores for the QNCS physical environment, nursing care activities and patient outcomes subdimensions were 26.99±3.65 119.43±10.50 and 26.27±3.43, respectively.