The effects of hydrocortisone-induced chronic stress in two different tumor cell lines and their effect on microglia polarization
Hidrokortizon ile indüklenmiş kronik stresin iki farklı tümör hücre hattındaki etkileri ve bunların mikroglia polarizasyonu üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 928245
  2. Yazar: BARIŞ CAN AYVAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kronik stres, günümüzün en büyük sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Literatürde, kronik stresin kronik inflamatuvar hastalıkların ve immün sistem hastalıklarının gelişiminde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Ayrıca, kanser hastalarında stresin genel sağlık durumlarını ve hastalıklarının ilerleyişini olumsuz etkilediği de iyi bir şekilde belgelenmiştir. Bu olumsuz etkiler, glukokortikoid yolakları aracılığıyla HPA aksının veya adrenerjik reseptörler yoluyla otonomik sinir sisteminin hiperaktivasyonundan kaynaklanmaktadır. Bu hiperaktivasyon, tümör hücrelerinin proliferasyonunu ve hayatta kalmasını destekler. Kanser hücreleri, çevresindeki diğer hücrelerle iletişim kurarak kendi gelişimlerini destekleyecek şekilde mikro çevrelerini modifiye ederler. Bu modifikasyon, aynı zamanda beyin metastazlarının oluşumuna da zemin hazırlar. Kronik stresin beyin metastazlarını güçlendirdiği bilinmektedir. Metastaz öncesi tümör gelişimi sırasında ve metastaz sonrasında lokal olarak mikro çevrenin şekillenmesi sürecinde, periferde makrofajların ve merkezi sinir sisteminde mikroglia hücrelerinin tümör destekleyen M2 polarizasyonuna yönlendirildiği gözlemlenmiştir. Bu durum, kanser ilerleyişini ve metastatik süreçleri olumsuz yönde etkiler. Kronik stresin bu olumsuz etkilerinin engellenmesi ve merkezi sinir sistemindeki mikroglia hücrelerinin bu yanıtta rolünün azaltılması, kanser hastaları için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, kronik stresin in vitro ortamda M2 polarizasyonunu destekleyip desteklemediği ön çalışma olarak araştırılmıştır. Çalışmalarımız, glukokortikoid kaynaklı kronik stresin kanser hücrelerinin gelişimini desteklediğini göstermiştir. Kronik stress ve kontrol grupları, rmikroglia hücrelerini M2 polarizasyonuna yönlendirdiğini göstermiştir. Ancak, kronik stresin bu etkileri daha da artırdığına dair bir bulgu elde edilmemiştir. Bu bulgular doğrultusunda, ileriki çalışmalarda kanser hastalarının stres kaynaklı olumsuz etkilerinin azaltılması ve mikroglia polarizasyonunun hangi moleküler yolaklar üzerinden gerçekleştiğinin daha detaylı bir şekilde incelenmesi önerilmektedir. Bu süreçlerin engellenmesi, kanser tedavilerinde yeni stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Chronic stress is a significant issue with profound implications for health, particularly in chronic inflammatory and immune-related diseases. It is well-documented that stress adversely affects cancer progression through the HPA axis and adrenergic receptor-mediated autonomic nervous system hyperactivation. This hyperactivation promotes tumor cell proliferation, survival, and a microenvironment conducive to brain metastases. Chronic stress influences peripheral macrophages and central nervous system (CNS) microglia, driving them toward a tumor-supporting M2 polarization state, which exacerbates cancer progression and metastasis. Understanding and mitigating these effects is critical for improving cancer outcomes. This study investigated whether chronic stress fosters M2 polarization in microglia in an in vitro setting. Results showed that glucocorticoid-induced chronic stress supports cancer development. Both stress-induced and control groups demonstrated M2 polarization, but no evidence suggested chronic stress exacerbated these effects under the conditions studied. These findings underscore the need for further research into the molecular pathways linking chronic stress, microglia polarization, and cancer progression. By targeting these mechanisms, future strategies could reduce stress-induced effects and improve therapeutic outcomes for cancer patients.