Ameliyathane hemşirelerinde iş doyumu ve mesleki profesyonellik
Job satisfaction and professionalism in operating room nurses
  1. Tez No: 542230
  2. Yazar: ALİ OFLAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL MACİT HİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ameliyathane hemşirelerinde mesleki profesyonelliğin ve iş doyumunun en az diğer birimlerdeki hemşireler kadar olması; hatta hayati öneme sahip olması nedeniyle daha yüksek olması insan yaşamı açısından önemlidir. Bu çalışma, hemşirelerin iş doyumu ile mesleki profesyonellik düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya ili merkezindeki devlet hastaneleri ameliyathane birimlerinde çalışan 136 hemşire oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılması hedeflendiğinden örnekleme yoluna gidilmemiştir. Anket uygulaması ulaşılabilen ve çalışmaya katılmaya gönüllü 122 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formunun birinci bölümünde kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde İş Doyumu Ölçeği, üçüncü bölümünde Hemşirelerin Mesleki Profesyonellik Değerler Ölçeği yer almaktadır. Araştırmaya katılan hemşirelerin iş doyumunun orta düzeyde olduğu sonucu elde edilmiştir. İş doyumunun hemşirelerin cinsiyet, yaş grupları, öğrenim düzeyi, medeni durum, çocuk sahibi olma, kronik hastalık durumu, kurum türü, sağlık sektöründeki çalışma süresi, bulunduğu görevdeki çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği; mesleği ve şu anki görev isteyerek seçen hemşirelerin içsel doyum, dışsal doyum ve genel olarak iş doyumu, mesleği ve şu anki görevi isteyerek seçmeyenlerin iş doyumundan anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin mesleki değerleri profesyonelliklerinin bakım verme ve adalet alanlarında daha yüksek olmakla birlikte genel olarak mesleki profesyonelliklerinin yüksek düzeyde olduğu bulguları elde edilmiştir. Mesleki değerlerin yaş, öğrenim düzeyi, medeni durumu, çocuk sahibi olma durumu, kronik hastalık durumu, kurum türü, sağlık sektöründeki çalışma süresi, bulunduğu görevdeki çalışma süresi, mesleği ve görevi isteyerek seçme durumuna göre farklılık göstermediği; kadın hemşirelerin erkek hemşirelere göre daha yüksek mesleki değerlere sahip oldukları belirlendi. Mesleki değerlerin dışsal doyum ve genel olarak iş doyumu ile ilişkili olmadığı; buna karşın mesleki değerlerin yüksek olmasının içsel iş doyumunu olumlu yönde etkilediği bulgularına ulaşılmıştır. Hemşirelere İş doyumu ve Mesleki değerler ölçeği alt başlıkları doğrultusunda eğitim ve uygulamaların yapılarak iş doyumu artırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Professionalism and job satisfaction are important in operating room nurses at least as much as in nurses in other units; in fact, it is important that professionalism is higher in the operating room nurses because of their vital importance in terms of human life. This study was conducted descriptively to determine the levels of occupational behavior and job satisfaction of nurses. The selection of the sample was not made and the entire universe was included in the scope of the research. The survey was conducted with 122 nurses who were able to reach and participate in the study. A questionnaire consisting of three parts was used as data collection tool in the research. In the first part of the questionnaire is personal information form, in the second part is the Job Satisfaction Scale and in the third part is the Professionalism Values Scale. The conclusion that the nurses surveyed have a medium level of job satisfaction was obtained. There was no significant difference in job satisfaction according to nurses' gender, age groups, education level, marital status, child ownership, chronic illness status, type of institution, duration in health sector; nurses who have been willing to choose their occupation and current task have been found to have significantly higher levels of job satisfaction than others. Although the professionalism values of the nurses participating in the survey was higher in the areas of care and justice, it was found that professionalism in general was at a high level. There was no significant difference in professionalism values according to nurses' age, level of education, marital status, child ownership status, chronic illness status, type of institution, duration of work in health sector, duration of employment; but female nurses had higher professionalism values than male nurses. Professionalism values are not related to external satisfaction and job satisfaction in general; however, the fact that the professionalism values are high affects the internal job satisfaction positively. Increase of job satisfaction can be suggested by training and applications in line with the sub-titles of job satisfaction and occupational values scale for nurses.