Hemodiyaliz hastalarında diyabet regülasyonu ve komplikasyonların yönetiminde etkili diyalize bağlı ve klinik faktörler
Dialysis related and clinical factors affecting diabetes regulation and management of complications in hemodialysis patients
- Tez No: 928246
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖK OĞUZ, DOÇ. DR. SANEM KAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Hemodiyaliz tedavisi alan diyabetik hastaların HbA1c düzeylerine göre gruplandırılarak diyaliz ilişkili parametrelerin diyabet regülasyonu ve komplikasyonlara etkilerini incelemeyi hedeflemiştir. Çalışmamızda, bu hasta gruplarında morbiditeyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve glisemik kontrol ile komplikasyon yönetimine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza toplam 400 HD hastası taranarak 126 HD tedavisi alan diyabet tanılı hasta dahil edilmiştir. Hasta verileri retrospektif olarak incelenmiştir. HbA1c değerlerine göre üç gruba ayrılmıştır: HbA1c 8. Hastaların demografik özellikleri, tıbbi öyküleri, HD parametreleri ve laboratuvar değerleri analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS V15 programı kullanılarak yapılmıştır ve istatistiksel analizlerde p8 grubundaki hastalardan (60,66 ± 12,92) anlamlı derecede yüksektir (p=0,01). Hastaların ortalama BMI 27.17 ± 5.27 olup; BMI ile HbA1c ilişkisi incelendiğinde BMI artışıyla HbA1c'nin yüksekliği arasında anlamlı korelasyon saptanmamıştır (p>0.05). Hastalar HbA1c değerlerine göre üç gruba ayrıldığında; HbA1c >8 grubundaki hastaların daha yoğun insülin tedavisi aldığı saptanmıştır (p=0,01). Eğitim düzeyi, sigara kullanımı gibi faktörlerin glisemik kontrol üzerinde anlamlı etkileri olduğu görülmüştür. Okuryazar olmayan hastaların oranı HbA1c 8 grubunda yoğundur (p=0,02). Sigara içmeyenlerin oranı HbA1c 8 grubunda %32,56 olarak tespit edilmiştir (p=0,04). Statin kullanımının, HbA1c seviyeleriyle pozitif ilişki gösterdiği ve yüksek HbA1c gruplarında daha yaygın olduğu belirlenmiştir (p=0,01). HD parametrelerinin (damar yolu türü, seans süreleri, URR, Kt/V) glisemik kontrol üzerine etkisi olmadığı görülmüştür (p>0.05). Sonuç: Mortalitesi yüksek olan diyabetik hemodiyaliz hastalarında çalışmamızda mevcut tedavilerinin ve hedef değerlerinin literatür ile benzer olduğu görülmüştür. Diyabetik hastalar diyalize girince nefroloji ve aile hekimliği, dahiliye ya da endokrinoloji ile bütüncül olarak tedavi yeniden düzenlenmeli hedefler belirlenip diyaliz hekimleri ile multidisipliner takip yapılmalıdır
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of dialysis-related parameters on glycemic regulation and complications by grouping diabetic patients undergoing hemodialysis based on their HbA1c levels. Additionally, the study sought to identify factors affecting morbidity in this patient group and to contribute to glycemic control and complication management. Materials and Methods: A total of 400 hemodialysis (HD) patients were screened, and 126 diabetic patients undergoing HD treatment were included in the study. Patient data were retrospectively analyzed. The patients were divided into three groups according to their HbA1c levels: HbA1c 8. Demographic characteristics, medical history, HD parameters, and laboratory values were analyzed. Statistical analyses were performed using SPSS V15 software, and p8 group (60.66 ± 12.92 years, p=0.01). The mean BMI was 27.17 ± 5.27, and no significant correlation was found between BMI and HbA1c levels (p>0.05). Patients in the HbA1c >8 group were more likely to receive intensive insulin therapy (p=0.01). Factors such as educational level and smoking were found to significantly influence glycemic control. Illiteracy was most common in the HbA1c 8 group (p=0.02). Non-smokers were more frequent in the HbA1c 8 group (32.56%, p=0.04). Statin use was positively associated with HbA1c levels and was more common in higher HbA1c groups (p=0.01). HD parameters (vascular access type, session duration, URR, Kt/V) were not found to significantly affect glycemic control (p>0.05). Conclusion: This study demonstrated that the current treatments and target values in diabetic hemodialysis patients with high mortality are consistent with the literature. Comprehensive management involving nephrology, family medicine, internal medicine, or endocrinology should be implemented, with goals redefined, and a multidisciplinary approach should be adopted for patient follow-up in collaboration with dialysis physicians.