Temporomandibular eklem disfonksiyonu olan bireylerde enstrüman destekli manipülatif tedavi uygulamalarının etkinliğinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of insrument-assisted manipulative therapy effectiveness in individuals with temporomandibular joint dysfunction
  1. Tez No: 928247
  2. Yazar: GÜLİZ AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Temporomandibular eklem disfonksiyonu olan bireylerde enstrüman destekli manipülatif tedavi uygulamalarının etkinliğinin retrospektif olarak incelenmesi çalışmamız, temporomandibular eklem hastalıklarının mekanizması, görülme sıklıkları, nedenleri, hastalıkların sınıflandırılması, tedavilerin gözden geçirilmesi, temporomandibular eklem manipülasyonu konularını içermektedir. Araştırmamız Diş Hekimi A.E.A. Kliniğinde temporomandibular disfonksiyonu şikayeti (TED) ile hasta kayıtları bulunan 30 birey (20 kadın 10 erkek) üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların seçimi, klinik muayene bulgularına göre gerçekleştirildi. Çalışmada; hastaların retrospektif olarak verileriyle karşılaştırma baz alınarak, çift taraflı temporomandibular eklem manipülasyonunun sonucuna bakılarak araştırma yapıldı. Hasta kayıtlarında var olan, Temporomandibular Eklem Anketi, Vizüel analog skala (VAS) ölçeği ve Maksimum Ağız Açıklığı manipülasyon uygulaması sonrası tekrar bakılarak, çıkan sonuçtan elde edilen veriler kullanılıp iki grup arasında analiz edildi. Veri analizi SPSS kullanılarak yapıldı. Veriler arasından eklem ağrısı, eklem sesi ve çene hareketleri kısıtlılığı bulunan temporomandibular eklem disfonksiyon tanısı alan hastalar değerlendirildi. Bireyler manipülasyon grubu ve kontrol grubu olarak 15'er kişilik iki gruba ayrıldı. Birinci grupta her iki ekleme enstrüman destekli manipülasyon uygulandı. İkinci grup, sadece temporomandibular disfonksiyonlu bireylerden oluşup kayıtlı verileri olan, uygulama yapılmamış gruptur. Çalışmamızda temporomandibular disfonksiyonu olan bireylerde enstrüman destekli manipülatif tedavi araştırılmış ve manipülatif tedavinin almamış kişilere kıyasla üstünlüğünü karşılaştırıldı. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgulara bakıldığında, manipülasyon uygulanan bireylerin çene ağrısının , kontrol grubundaki bireylere göre daha az olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The retrospective study of the effectiveness of instrument-assisted manipulative therapy in individuals with temporomandibular joint dysfunction (TMD) includes the mechanisms of temporomandibular joint disorders, their prevalence, causes, classification, a review of treatments, and temporomandibular joint manipulation. Our research was conducted with 30 individuals (20 females, 10 males) who had patient records with temporomandibular dysfunction complaints (TMD) at the Dental Clinic of A.E.A. The selection of patients was based on clinical examination findings. In this study, we investigated the results of bilateral temporomandibular joint manipulation by comparing retrospective data of the patients. The Temporomandibular Joint Questionnaire, Visual Analog Scale (VAS), and Maximum Mouth Opening were evaluated again after the manipulation, and the results obtained were analyzed between the two groups. Data analysis was performed using SPSS. The patients diagnosed with temporomandibular joint dysfunction, who exhibited joint pain, joint sounds, and restricted jaw movements, were assessed. The individuals were divided into two groups of 15 each: the manipulation group and the control group. In the first group, instrument-assisted manipulation was applied to both joints. The second group consisted of individuals with temporomandibular dysfunction who had recorded data but did not receive any manipulation. In our study, the effectiveness of instrument-assisted manipulative therapy in individuals with temporomandibular dysfunction was examined, and its superiority compared to individuals who did not receive manipulative therapy was assessed.