Ortaokul 6. sınıf fen bilimleri dersi yakıtlar konusunda sanal gerçeklik ile zenginleştirilmiş 5e öğrenme modelinin kullanımı
Use of 5e learning model enriched with virtual reality in the topic of fuels in the secondary school 6th grade science course
  1. Tez No: 928278
  2. Yazar: AÇELYA ALABAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı sanal gerçeklik teknolojisiyle zenginleştirilmiş 5E öğrenme modeline uygun etkinliklerin kullanımının öğrencilerin akademik başarıları, fen bilimleri dersine, teknolojiye ve çevreye yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesidir. Etkinlikler yapılandırmacı yaklaşıma uygun 5E öğrenme modeli kullanılarak hazırlanmış olan ders planları dâhilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde öğrenim gören ortaokul 6. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Bu doğrultuda çalışmada ön-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deneysel süreçte deney grubuna sanal gerçeklik teknolojisiyle zenginleştirilmiş 5E öğrenme modeline uygun ders planları ile öğretim, kontrol grubuna ise mevcut öğretim programı ders planları ile öğretim uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kaleli (2017) tarafından geliştirilen“Fen Bilimleri Akademik Başarı Testi”, Keçeci (2014) tarafından geliştirilen“Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği”, Kenar ve Balcı (2013) tarafından geliştirilen“Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”, Yücel ve Özkan (2011) tarafından geliştirilen“Çevresel Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, veri toplama araçlarının deneysel işlemlerden önce ve sonra kullanılmasıyla elde edilmiştir. Ayrıca yapılan deneysel işlemin kalıcılığına ait bulgular elde etmek amacıyla 3 aylık süreç sonrasında kalıcılık testleriyle deney ve kontrol gruplarından veriler elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler SPSS 26 programı ile çözümlenmiştir. Buna göre bağımsız gruplar arasındaki ölçümler için ön ve son test puan ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı parametrik testlerden biri olan bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Ayrıca bağımsız gruplar t-testi için etki büyüklüğü hesaplanmıştır ve Cohen'in (1988) yönergeleri doğrultusunda yorumlanmıştır: .01=küçük etki, .06=orta etki, .14=büyük etki. Kalıcılık testlerinden elde edilen verilerle bağımlı gruplar arasındaki ölçümler için bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sanal gerçeklik teknolojisiyle zenginleştirilmiş 5E öğrenme modeline uygun etkinliklerin kullanımının öğrencilerin akademik başarıları, fen bilimleri dersine, teknolojiye ve çevreye yönelik tutumlarına karşı olumlu bir etkiye ve kalıcılığa sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of activities enriched with virtual reality technology, based on the 5E learning model, on students' academic achievements, attitudes towards science lessons, technology, and the environment. The activities were conducted within lesson plans prepared using the 5E learning model, which aligns with constructivist approaches. The research was conducted with 6th-grade middle school students during the second semester of the 2023-2024 academic year. A quasiexperimental design with pre-test and post-test control groups was used in this study. In the experimental process, the experimental group was taught using lesson plans based on the 5E learning model enriched with virtual reality technology, while the control group received instruction based on the current curriculum lesson plans.For data collection, the“Science Academic Achievement Test”developed by Kaleli (2017), the“Science Lesson Attitude Scale”developed by Keçeci (2014), the“Technology Attitude Scale”developed by Kenar and Balcı (2013), and the“Environmental Attitude Scale”developed by Yücel and Özkan (2011) were used. Data were collected by administering these tools before and after the experimental process. Additionally, to examine the retention of the experimental process, retention tests were conducted after a 3-month period, and data were obtained from both the experimental and control groups. The quantitative data were analyzed using SPSS 26 software. Since the data showed a normal distribution, the independent samples t-test, one of the parametric tests, was used to compare the pre-test and post-test means of the groups. The effect size for the independent samples t-test was also calculated and interpreted according to Cohen's (1988) guidelines: .01 = small effect, .06 = medium effect, .14 = large effect. For the retention test data, the dependent samples t-test was used to compare measurements within groups. The results of the study indicated that the use of activities enriched with virtual reality technology based on the 5E learning model had a positive effect on students' academic achievements, attitudes towards science lessons, technology, and the environment, and this effect was found to be durable.