An in-depth investigation of l2 instruction in a hybrid learning context at tertiary level
Yüksek öğretimde yabancı dil öğretiminin harmanlanmış öğrenim ortamında derinlemesine incelenmesi
- Tez No: 928277
- Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yükseköğretimde dijital dönüşümün benimsenmesi, öğretme, öğrenme ve idari uygulamalara yaklaşımımızda önemli bir değişikliği temsil etmektedir. Dijital dönüşüm, yükseköğretim kurumlarının etkilerini geleneksel sınırların ötesine genişletmesine olanak tanır. Bu değişimi benimsemenin etkili bir yaklaşımı, dijital kaynakları entegre ederken yüz yüze öğretime ve aktif katılıma öncelik veren Karma veya Hibrit sunum tarzını benimsemiştir. Geleneksel yüz yüze öğrenmenin ve çevrimiçi öğrenmenin avantajlarını birleştiren Harmanlanmış veya Hibrit öğrenme, genellikle öğrenmeyi geliştirme ve kendi kendine öğrenmeyi teşvik etme yeteneği ile tanınır. Çalışma, yükseköğretim düzeyinde ikinci dil (L2) öğretimi için harmanlanmış/karma bir öğrenme ortamı yaratmak amacıyla çevrimiçi öğretim ile yüz yüze öğretim yöntemlerinin entegrasyonunu araştırmayı amaçlamaktadır. Hibrit öğrenme yaklaşımının İngilizce öğretiminde kullanımına ve hibrit öğrenme yaklaşımının öğretimdeki potansiyel değerine ilişkin kapsamlı bir anlayış elde etmek için karma yöntemli bir araştırma tasarımı kullanıldı. Nicel veriler iki anket yoluyla, nitel veriler ise yüz yüze görüşmeler ve odak grup görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Bu çalışmaya toplam 592 (540 İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğrenen (EFL) öğrenci ve 52 EFL eğitmeni) katılmıştır. Bulgular, yükseköğretimdeki L2 öğretiminde hibrit öğrenmenin dönüştürücü potansiyelini vurgulamış, kaynaklara erişim, içerik gözden geçirme ve çeşitli materyallerle etkileşimde esnekliğini ön plana çıkarmıştır. Ayrıca, kurumsal ve teknolojik desteğin kritik rolünü, öğretmenlerin bilgi aktarıcılarından zengin öğrenme deneyimlerinin kolaylaştırıcılarına dönüşümünü de vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Adopting digital transformation in higher education represents a significant change in how we approach teaching, learning, and administrative procedures. Digital transformation enables higher education institutions to expand their influence beyond conventional limits. An effective approach to embracing this shift is to adopt the Blended or Hybrid delivery style, which prioritizes face-to-face teaching and active participation while integrating digital resources. Blended or Hybrid learning, which integrates the advantages of traditional face-to-face learning and online learning, is generally recognized for its ability to enhance learning and foster self-directed learning. The study explores the implementation of hybrid learning in second language (L2) instruction at the tertiary level, with a particular focus on the perceptions and experiences of both students and instructors. A mixed-methods research design was employed to gain a comprehensive understanding of the usage of hybrid learning approach in learning the English language as well as the potential value of the hybrid learning approach in teaching. The quantitative data were collected through two surveys, and the qualitative data were gathered through in-person interviews and focus group interviews. (540 English as a Foreign Language (EFL) learners and 52 EFL instructors) The findings highlighted the transformative potential of hybrid learning in tertiary-level L2 instruction, highlighting its flexibility in resource access, content review, and engagement with diverse materials. They also emphasized the critical role of institutional and technological support, along with a shift in educators' roles from knowledge transmitters to facilitators of enriching learning experiences.