Ulaştırma diplomasisi: Türkiye örneği üzerinden bir inceleme
Transport diplomacy: An examination through the example of Turkey
  1. Tez No: 928284
  2. Yazar: DUYGU TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ALTINBAŞ UMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Diplomasi, tarihsel süreç boyunca farklı tanımlar ve uygulamalarla şekillenmiş bir kavramdır. Teknolojinin, iletişimin ve küreselleşmenin etkisiyle diplomasi anlayışında önemli değişiklikler yaşanmış, geleneksel diplomasi türleri yerini modern diplomasi anlayışlarına bırakmıştır. Bu bağlamda, çalışma, ulaştırma diplomasisinin tarihsel gelişimini ve bu kavramın modern diplomasi içerisindeki yerini incelemektedir. Özellikle Antik Çağ'dan günümüze kadar, İpek Yolu gibi ticaret yollarının, deniz yollarının ve diğer ulaşım yollarının diplomatik ilişkileri nasıl şekillendirdiği ele alınmaktadır. Ulaştırma diplomasisi, ülkeler arası ilişkilerin şekillendirilmesinde çok boyutlu bir rol oynamaktadır ve bu nedenle oldukça önemli bir diplomatik strateji alanı olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada, ulaştırma diplomasisinin Türkiye özelinde nasıl hayata geçirildiğini görmek amaçlanmaktadır. Ulaştırma diplomasisinin çok boyutlu olarak ele alındığı ve Türkiye örneği üzerinden açıklanmaya çalışıldığı bu çalışma, modern diplomasi literatürüne katkı sağlamayı ve bu alandaki stratejilerin daha iyi anlaşılmasına ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Diplomacy is a concept that has been shaped by different definitions and practices throughout the historical process. With the impact of technology, communication and globalization, there have been significant changes in the understanding of diplomacy, and traditional diplomacy types have been replaced by modern diplomacy approaches. In this context, this study examines the historical development of transportation diplomacy and its place in modern diplomacy. In particular, it examines how trade routes such as the Silk Road, sea routes and other transportation routes have shaped diplomatic relations from antiquity to the present day. Transportation diplomacy plays a multidimensional role in shaping relations between countries and therefore stands out as a very important diplomatic strategy. The study aims to see how transportation diplomacy is implemented in Turkey. This study, which examines transportation diplomacy in a multidimensional way and tries to explain it through the case of Turkey, aims to contribute to the modern diplomacy literature and shed light on a better understanding of the strategies in this field.