Sosyal ve dijital medyada içerik takibinin tenis izleyicilerine etkisi: Twitter (X) örneği
The impact of social and digital media content monitoring on tennis audiences: Twitter (X) example
- Tez No: 928296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İletişim Bilimleri, İşletme, Sports, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma tenisi takip eden kişilerin tenisi X/Twitter takip etme motivasyonlarını ve bu platformdaki davranışlarını ele almaktadır. Bu tez, Kullanım ve Doyumlar ekseninde motivasyonları belirlemenin yanı sıra, Siber İnsani Değerler ölçeğini kullanarak kişilerin sosyal medya kullanımlarında insani değer odaklı davranışlarını Saygı, Doğruluk-Dürüstlük, Hoşgörü, Dayanışma ve Barışçıl Olma boyutlarında değerlendirmektedir. Bu doğrultuda bir online anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda Twitter/X'teki tenis takipçilerinin öncelikli motivasyonlarının bilgi edinmek olduğu ve buna uyumlu olarak kullanıcıların çoğunun içerik tüketim davranışında bulunduğu ancak yaş ve Twitter/X'i kullanma yılı gibi etkenlerin içerik oluşturma davranışını desteklediği görülmüştür. Geleneksel medya, tenis izleyicilerinin hızlı bilgi akışı talebine karşılık verememektedir. Kişilerin tenise ilgisi, destekledikleri oyuncu tenisi bırakacak da olsa devam etme eğilimindedir. Tenis takipçileri için Saygı ve Hoşgörü değerleri en düşük skor alan değerler olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the motivations of individuals who follow tennis on the social media platform X (formerly known as Twitter) and their behaviors on this platform. In addition to identifying motivations through the Uses and Gratifications framework, this thesis evaluates human value-oriented behaviors in social media usage using the Cyber Human Values scale, based on Respect, Truthfulness-Honesty, Tolerance, Solidarity, and Being Peaceful dimensions. An online survey was conducted among Twitter/X users who follow tennis-related content through the platform. As a result of the research, the prominent motivational factor is Information. Most of the users consume contents rather than create, accordingly. However, factors such as age or usage duration of Twitter/X increases the content creation behaviour. Traditional media is insufficent when it comes to meet the information needs of tennis followers. People's interest in tennis tends to continue even if the player they support is retired from tennis. Respect and Tolerance values were the lowest-scoring human values among tennis followers in Twitter.