Orientalism in video games: Representation of the Middle East
Video oyunlarında şarkiyatçılık Orta Doğu'nun temsili
- Tez No: 928297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Edward Said'in Şarkiyatçılık adlı eserine göre, Batı, Doğu toplumlarını geri kalmış, Şark'ı çalışılacak ve tekrar üretilebilecek bir kültür olarak resmetmiştir. Batı'ya göre kendisi gelişmiş, akılcı, esnek ve dolayısıyla üstündür. Bunun verdiği otoriteye dayanarak Şark'ın temsilini yapma hakkını kendinde görür. Yeni ve hızlı popülerleşen bir medya türü olarak video oyunları da diğer medya araçları gibi, hatta daha genç olduğu için belki de daha çok, şarkiyatçılıktan etkilenme potansiyeline sahiptir.Bu çalışmada şarkiyatçılık kavramının ne olduğu tartışıldıktan sonra, video oyunlarında olup olmadığı ve varsa sebep ve sonuçlarının ne olduğu gözlemlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
According to Edward Said's Orientalism, the West sees Eastern societies as backwards, picturing Oriental as a culture that can be studied and reproduced. In his own fabrication, Western society is developed, rational, flexible, and superior. Therefore, they have the authority to study and reconstruct the Orient. As an emerging media, video games too are susceptible to the orientalist view, perhaps more than others because it's younger. This study will try to discuss what orientalism is, whether it is present in video games and what are its causes and effects.