Gallus gallus domesticus embriyolarında bor maruziyeti etkilerinin histolojik olarak değerlendirilmesi
Histological evaluation of the effects of boron exposure on Gallus gallus domesticus embryos
- Tez No: 928295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bor elementi; biyolojik, fizyolojik ve metabolik süreçlerdeki kritik rolü nedeniyle tüm canlılar için oldukça önemlidir. Bor, eser bir element olup doğada serbest halde bulunmayan, oksijenle bağ yapmaya eğilimli ve genellikle diğer elementlerin oksitleriyle birlikte B₂O₃ (bor oksit) formunda rastlanan bir bileşiktir. Bu element, hayvan sağlığında özellikle kemik ve mineral metabolizması gibi birçok sistem üzerinde iyileştirici etkilere sahiptir. Bu çalışmada, Gallus gallus domesticus'a ait döllenmiş yumurtalarda, borun kuluçka periyodu boyunca embriyo gelişimi üzerindeki etkilerinin histolojik bakımdan incelenmesi amaçlanmıştır. Deneyler, her grupta 10 yumurta olacak şekilde toplam 150 döllenmiş yumurta ile 5 grup (Kontrol Grubu (K), B0, B10, B100 ve B1000) ve 3 tekrarlı olacak şekilde yapılmıştır. İn ovo enjeksiyonlar sonrası yumurtalar (2 günlük) masaüstü bir kuluçka makinesi içerisine yerleştirilmiştir. Kuluçka periyodunun 5.ve 18. gününde, Hamburger ve Hamilton 1951'e göre embriyonik evrelendirilmeler yapılmıştır. Embriyoların 5. gün seri histolojik kesitler alınarak organ gelişimleri incelenmiştir. Kuluçka periyodunun 18. gününde, civcivlerden diseksiyon işlemiyle beyin, karaciğer ve ön bağırsak dokuları çıkarılmış rutin histolojik preparasyon işlemlerinin ardından, alınan kesitler H&E ile boyanmıştır. Elde edilen tüm verilerin analizi sonucunda, 5. günün embriyo gelişimlerinde özellikle bor oksit maruziyetinin yüksek dozunda (B1000) %45, 18. gününde ise %88 oranında mortalite tespit edilmiştir. Bor maruziyetine bağlı olarak karaciğer kesitlerinde sitoplazmik vakuolizasyon, bağırsak kesitlerinde ise epitel deformasyonları gözlenmiştir. Ortalama bağırsak villus ölçümleri (uzunluk ve genişlik) bakımından incelendiğinde ise; kontrol ile uygulama grupları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Çalışmamızdaki bulgular, metabolize olmamış yüksek doz bor oksit maruziyetinin toksik etkiler yarattığı sonucuna ulaştırmıştır. Daha düşük doz maruziyetlerinin potansiyel olarak sağlayacağı biyolojik yararlar bakımından farklı parametrelerin de incelendiği ileri çalışmaların yapılması gerektiği düşünülmektedir. Bu bakımdan çalışmamız, ileride yapılacak benzer bilimsel çalışmalara alt yapı oluşturma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Boron is a critical element for all living organisms due to its important role in biological, physiological, and metabolic processes. Boron is a trace element that does not occur freely in nature and tends to form compounds with oxygen, usually found in the form of B₂O₃ (boron oxide) along with the oxides of other elements. This element has beneficial effects on several systems in animal health, particularly bone and mineral metabolism. This study aims to investigate the effects of boron on embryonic development during the incubation period in fertilized eggs of Gallus gallus domesticus from a histological perspective. The experiments were carried out with a total of 150 fertilized eggs, with 10 eggs in each group, comprising 5 groups (Control Group (K), B0, B10, B100, and B1000), and 3 replicates. After in ovo injections, the eggs (2 days old) were placed into a desktop incubator. On the 5th and 18th days of the incubation period, embryonic staging was performed according to Hamburger and Hamilton 1951. Serial histological sections were taken from embryos on the 5th day to examine organ development. On the 18th day of the incubation period, brain, liver, and foregut tissues were extracted from the chicks through dissection. After routine histological preparation procedures, the obtained sections were stained with H&E. Analysis of all obtained data revealed that at the 5th day, especially in the high dose of boron oxide exposure (B1000), a mortality rate of 45% was observed, and on the 18th day, the mortality rate increased to 88%. Cytoplasmic vacuolization was observed in liver sections, and epithelial deformations were seen in intestinal sections due to boron exposure.Regarding the average intestinal villus measurements (length and width), no significant difference was found between the control and experimental groups (p>0.05). The findings of our study indicate that high doses of non-metabolized boron oxide exposure cause toxic effects. It is suggested that further studies be conducted to examine different parameters in terms of the potential biological benefits of lower dose exposures. In this regard, our study provides a foundation for similar scientific research to be conducted in the future.