Beyaz eşya sektöründe ürün bazlı marka sadakati
Product-based brand loyalty in white goods industry
  1. Tez No: 928300
  2. Yazar: MEDİNE YASEMİN YILDIZTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, beyaz eşya sektöründe tüketicilerin ürün bazlı marka sadakatine odaklanmaktadır. Bu yönüyle, tez beyaz eşya sektöründe tüketici marka sadakati kavramı ve tüketicinin ürün grubuna olan bağlılığının nasıl olduğunu kapsayan bir çalışmadır. Bu bağlamda, ürün bazlı marka sadakatini belirleyen faktörler ve markaların tüketici marka sadakatini artırmak için kullandıkları stratejiler ele alınır. Makalenin teorik bölümünde, marka sadakatinin oluşumu ve tüketim davranışlarının yanı sıra beyaz eşya sektöründe rekabetin marka sadakatine olan etkisi incelenmektedir. Amaç, markaların ürün bazlı tüketici sadakati stratejileri oluşturmasını ve tüketicilerle uzun vadeli ilişkiler kurmasına olanak sağlaması için önerilere katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the product-based brand loyalty of consumers in the white goods sector. In the thesis, the concept of brand loyalty in the white goods sector is defined within the framework of consumers' loyalty to certain product groups. In this context, the factors affecting consumers' product-based brand loyalty and the strategies applied by brands to strengthen consumer loyalty are detailed. In the theoretical part of the thesis, while the formation process of brand loyalty and consumer behaviours are examined, the effects of competition on brand loyalty in the white goods sector are also evaluated. This study aims to provide suggestions for brands to develop product-based loyalty strategies and establish long-term relationships with consumers.